کودک و نوجوان
1398/05/22 16:53

برای درمان یبوست چه کنیم؟

علائم آلرژی به سیب‌ زمینی
 
افرادی که اندکی پس از خوردن سیب زمینی از واکنش آلرژی رنج می‌برند باید علائم خود را یادداشت نمایند تا اطلاعات خوبی در اختیار پزشک خود قرار دهند. علایم آلرژی غذایی شبیه به علائم سرما خوردگی یا آنفلوانزا است اما ممکن است منجر به شوک آنافیلاکسی شود که وضعیتی مرگبار است. در حالی که در بسیاری از کودکان هنگامی که بزرگ می‌شوند آلرژی به سیب‌ زمینی برطرف می‌شود، بزرگسالانی که دچار آلرژی به سیب زمینی هستند احتمالاً تا آخر عمر آلرژی خواهند داشت. به گزارش کلینیک مایو، ابتلا به یک نوع آلرژی احتمال آلرژیهای غذایی دیگر را افزایش می‌دهد. افرادی که به لاتکس یا گرده غان حساسیت دارند بیشتر احتمال دارد که دچار آلرژی به سیب‌ زمینی باشند.
 
خارش و تورم

بلافاصله پس از خوردن سیب زمینی، التهاب ناشی از هیستامین باعث شروع علائم خارش و تورم می‌شود. این علائم در محل تماس ایجاد می‌شود و خارش در لب‌ها، دهان، زبان و گلو احساس می‌شود. هنگامی که مواد آلرژی ‌زا از طریق دستگاه گوارش وارد جریان خون می‌شوند، خارش به چشم‌ها و پوست نیز گسترش می‌یابد. ممکن است تورم به صورت ایجاد جوش ها یا برجستگی‌هایی در سطح زبان یا تورم گلو نمایان شود. التهاب ممکن است باعث گسترش تورم پلک‌ها و صورت و یا ایجاد جوش‌های قرمز برجسته در سطح پوست شود. به گفته کلینیک مایو، همه اینها علائم آلرژی غذایی هستند و پزشکان آن سندرم آلرژی دهانی می‌گویند. بیمارانی که آلرژی به لاتکس یا گرده غان دارند، ممکن است تنها واکنش آلرژی خفیف را تجربه نمایند و آلرژی آنها تنها به سیب‌ زمینی نپخته باشد.
 
مشکلات تنفسی و قلبی

تنگی‌ نفس و سخت شدن بلع و ضربان غیر طبیعی ممکن است شروع شوک آنافیلاکسی را نشان دهد. علت این است که سیستم ایمنی فرد، مواد آلرژی ‌زای سیب‌ زمینی را به عنوان یک خطر مهلک در بدن در نظر می‌گیرد. برخی از بیماران ممکن است افت فشار شدید هم‌زمان را با التهاب تهدید کننده دستگاه تنفسی تجربه کنند. تورم گلو باعث مسدود شدن مسیر تنفسی می‌شود که در نتیجه آن اکسیژن کمتری از طریق خون به مغز می‌رسد. علائمی از جمله گیجی، خس ‌خس، اشکال در تکلم و سرگیجه با پیشروی این وضعیت اتفاق می‌افتد. این علایم نیازمند توجه پزشکی فوری است و در صورتی که بلافاصله تحت درمان قرار نگیرد منجر به از دست رفتن هوشیاری و حتی مرگ می‌شود.
 
مشکلات گوارشی

علائم معده ای - روده ای آلرژی ظرف یک تا دو ساعت پس از خوردن سیب زمینی بروز می‌کند. ممکن است علائم با حالت تهوع شروع شود. بیمارانی که آلرژی سیب‌ زمینی دارند ممکن است درد خفیف تا شدید معده، کرامپ روده، حالت تهوع و اسهال را تجربه نمایند. تأثیرات گوارشی واکنش آلرژی ممکن است به صورت تدریجی یا ناگهانی اتفاق بیفتد. در صورتی که این علائم با مشکلات قلبی عروقی و تنفسی همراه شود، ممکن است فرد را از پا دربیاورد. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند بیان می‌دارد در حالی که علائم آلرژی ظرف مدت کوتاهی برطرف می‌شود، خطر آنافیلاکسی همیشه وجود دارد.

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :