کودک و نوجوان
1397/04/03 15:44

قطره آهن

به توصیه ی سازمان بهداشت جهانی از سن 4 ماهگی برای شیرخواران باید قطره آهن شروع شود و تا سن 2 سالگی ادامه یابد . میزان نیاز روزانه شیرخواران به آهن 15 میلی گرم می باشد .تحقیقات جدید نشان داده است که شیرخوارانی که تا 2 سالگی مکمل آهن مصرف نکرده اند علاوه بر این که دچار علایم کم خونی فقر آهن ،بی اشتهایی ،اضطراب و بی قراری می شوند دچار کاهش تمرکز و عملکرد مغزی حتی در سنین مدرسه می شوند . آهن در قطره های خوراکی به 4 فرم وجود دارد : 1-فروس سولفات که 20 درصد آن آهن المنته است . 2-فروس فومارات که 33 درصد آن آهن المنته است . 3-فروس گلوکونات که 11 درصد آن آهن المنته است . 4-ستیرات آمونیوم فریک که 18 درصد آن آهن المنته است . 

هم اکنون ، تعدادی قطره ی آهن خارجی در داروخانه ها به فروش می رسد که به اشتباه به عنوان قطره آهن توسط والدین مصرف می گردند ولی میزان آهن کافی را ندارند که در زیر به چند نمونه آنها اشاره می شود :

 1- قطره ولکید: با 2.2 میلی گرم آهن المنته
2-قطره ویتان (vitane ) :روی قطره ویتان نوشته شده که 1 میلی لیتر آن ،17 میلی گرم فروس گلوکونات دارد .یعنی میزان آهن المنتال قطره ویتان در 1 میلی لیتر 1/8 میلی گرم می باشد . (در صورتی که نیاز شیرخواران روزانه 15 میلی گرم می باشد )پس قطره ویتان به هیچ وجه توصیه نمی شود .
3- شربت ویتان (vitane) : روی آن نوشته که 5 میلی لیتر آن معادل 42.85 میلی گرم فروس گلوکونات دارد که این میزان معادل 4.7 میلی گرم آهن المنته است و بنابراین این توصیه نمی شود . 
 
ولی قطره های آهنی که در داروخانه ها موجود است و میزان آهن آنها کافی می باشد و توصیه می شود به شرح زیر می باشد : 

الف- قطره های ایرانی : قطره فروس سولفات و فرو دراپ که 1 میلی لیتر از آنها معادل 125 میلی گرم فروس سولفات دارد و میزان آهن المنته ی آن 25 میلی گرم می باشد بنابراین روزانه0/6 میلی لیتر از این قطره ها (معادل 15 قطره )نیاز روزانه شیرخواران به آهن را تامین می کند . 

ب- قطره های خارجی : 

1- ایرویت (IROVIT):  یک میلی لیتر آن 15 میلی گرم آهن المنته دارد و میزان 1 میلی لیتر در روز کافی است .

 2- قطره میم اورنج(MIM) : روی قطره ی MIM  نوشته شده که 1 میلی لیتر آن معادل 75 میلی گرم فروس سولفات دارد که این میزان معادل 15 میلی گرم آهن المنته می باشد و میزان 1 میلی لیتر در روز کافی است . 

3-ایرونورم (Ironom) : یک میلی لیتر آن 25 میلی گرم آهن المنته دارد و میزان 0/6 میلی لیتر در روز کافی است 

4- قطره فروکیدز FERROKIDS):  D):  هر میلی لیتر آن  16 میلی گرم آهن المنته دارد و بنابراین 1 میلی لیتر در روز کفایت می کند .ضمن این که این قطره ویتامین Cهم همراه آهن دارد که به جذب آهن کمک می کند .

5-پودر فرامکس هر پیمانه حاوی ۱۵ میلی گرم آهن المنتال ( بسته شامل ۱۲۰ پیمانه)

7- ساشه سوییت آیرون حاوی ۱۰ میلی گرم آهن المنتال ملح فومارات همراه با ویتامین سی( هر بسته حاوی ۳۰ ساشه)

8- قطره سیدرال هر سی سی حاوی ۷ میلی گرم آهن لیپوزومال

9- قطره ADZIR
Vit D3  400 IU,  Zinc 5 mg   ,Iron 15 mg  ,Vit A 1500 IU 

10-قطره فروگلوبولین: هر سی سی 15میلی آهن المنته  همراه با ویتامین سی

11-شربت فروگلوبولین  هر 5میلی لیتر حاوی 10 میلی گرم آهن المنته است

12- شربت مینادکس تونیک (Minadex Tonic) : در هر 5میلی لیتر حاوی 12 میلی گرم آهن المنته است

13-میناجویس حاوی 10میلی آهن المننته در هر 5 میلی لیتر است

14-مولتی سانستول آهن دار:حاوی 10 میلی آهن المنته در هر 5میلی لیتر

15-شربت سندروس (sandrous) :روی آن نوشته که 5 میلی لیتر آن معادل 68 میلی گرم فروس گلوکونات دارد که این میزان معادل 7.5 میلی گرم آهن المنته است.


منبع خبر:کانال تلگرام دکتر مهدی نیکجو

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :