کودک و نوجوان
1397/05/30 09:46

تیک کودکان چیست؟

اگر به افراد جامعه دقیق نگاه کنیم، کسانی را می بینیم که حرکاتی در بدن یا حالاتی در چهره آنها هست که عامه مردم آن را به تیک می شناسند. تیک عصبی حرکات سریع و تکراری ماهیچه هاست که باعث اختلال در اعمال حرکتی بدن می شود. بالا انداختن مداوم ابروها، حرکت دادن دستها یا پاها و حرکاتی از این دست را می توان جزو تیکهای عصبی شایع دانست. در واقع، تیک نوعی حرکت یا صدای غیرقابل کنترل و ناگهانی است که معمولا ارتباطی به حرکات معمول شخص ندارد. به عنوان مثال، پلک زدن مداوم از جمله همین حرکات است که فرد بدون این که چشم او آزرده شده باشد، آن را انجام می دهد. تیک کودکان عبارت است از هر نوع حرکت یا صدای غیرارادی، سریع، ناگهانی، ناموزون، تکراری و کلیشه ای که کودک مبتلا تقریبا در مقابل آن نمی تواند مقاومت کند اما با اراده می تواند آن را برای مدتی کنترل کند.

آیا تیک کودکان بیماری شایعی است؟

تیک ها معمولا انواع مختلفی دارند، در کودکان شایع است و ممکن است حتی کمتر از یک سال ادامه داشته باشد. کودکی که دچار اختلال تیک زودگذر باشد، تیکهای جسمی یا صوتی مشهودی را نشان می دهد. میزان شیوع تیک کودکان چندان مشخص نیست، ولی طبق آمارها تخمین زده می شود ۵ تا ۲۵ درصد کودکان در سنین مدرسه نوعی از اختلال تیک را تجربه می کنند. 

علت بروز تیک کودکان چیست؟

تیک های عصبی معمولا به دنبال انباشته شدن یک حس ناخوشایند در بدن شروع می شوند که نهایتا به شکل تیک آزاد می شود یا فروکش میکند. مطالعه های بسیاری در دست است که نشان می دهد تعداد زیادی از افراد مبتلا به تیک کودکان تجربه های حسی بسیار بدی را درک می کنند (تنش، انرژی، فشار، خارش، صدا) که به طور معمول قبل از تیک رخ می دهند و موقتی و گذرا ایجاد می شوند. این تجربیات حسی، که با برچسب «اخطار قبل از ایجاد» مشخص می شوند را افرادی که تیک دارند گاهی بیشتر از خود علامت تیک شرح می دهند و فرد آن را به شکل یک حس عمومی از تنش درونی یا یک تجربه مشخص و حساس خاصی مثل یک تجربه غیرقابل مقاومت درک می کند.

علت اصلی بروز تیک کودکان به طور دقیق مشخص نیست. تصور می شود که تیک به خاطر تغییراتی در قسمتهایی از مغز به وجود می آید که مسئول کنترل حرکات بدن می باشد. تیک کودکان غالبا در نسل های مختلف یک خانواده به ارث می رسد و این احتمال وجود دارد که بسیاری از موارد آن، ناشی از عوامل ژنتیکی باشد. علاوه بر آن، تیک کودکان غالبا همراه با شرایط دیگری از قبیل بیماری بیش فعالی مشاهده میشوند. با توجه به احساسات سرکوب شده کودک و یا تعارضات درونی او، ترکیبی از عوامل محیطی و زیستی در ایجاد تیک کودکان دخیل می باشند. تیک کودکان به مرور زمان ممکن است تغییر شکل دهد و به همین دلیل باید به عوامل ایجاد کننده آن توجه کرد و آنها را شناسایی کرد. عوامل ژنتیکی، وسواس، افسردگی، بیش فعالی، محیط های پر تنش و اضطراب زا، استرس های مزمن و حتی بیماری های عفونی و مزمن می توانند در بروز تیک ها موثر باشند. در برخی از آنها علل ژنتیکی دخیل است و در برخی دیگر، تقلید و یا اضطراب موجب آن شده است.

چه وقت درمان تیک کودکان لازم است؟ 

در بسیاری از موارد تیک کودکان مشکل جدی نبوده و نیاز به پیگیری ندارد. اگرچه در بعضی موارد که علائم آزاردهنده و جدی تر هستند، یا فرزندتان دچار چنین مشکلی می شود، بهتر است به پزشک مراجعه شده و درمان تیک کودکان انجام شود.

در موارد زیر درمان تیک کودکان ضروری است:

• شدت دفعات وقوع تیک عصبی در کودک شما زیاد و رو به افزایش است.
 • وجود تیک عصبی باعث مشکلات اجتماعی و عاطفی مانند طرد شدن، انزوا و آزاردیدن بشود. 
. بعضی از انواع تیک باعث میشود تا کودک ناخواسته به خودش آسیب جسمی بزند. 
• فعالیت های روزانه کودک به خاطر تیک با اختلال و مشکل روبه رو بشوند. 
• اگر تیک کودکان منجر به ایجاد سایر احساسات و عوارض منفی مانند افسردگی، عصبانیت، خودآزاری بشود.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :