کودک و نوجوان
1398/02/03 15:17

ضرورت همراه‌ داشتن اسباب‌بازی برای کودکان نوپا تا پیش‌دبستانی در سفر

سفر با کودکان نوپا 

اسباب‌بازی‌های سفری اساساً نوع‌شان با اسباب ‌بازی‌های موجود در خانه فرق دارد. این لوازم سرگرم‌کننده کودک معمولاً ویژگی‌هایی دارند که هم کودک را ساعت‌ها سرگرم می‌کند و هم به لحاظ حجم و اندازه به‌گونه‌ای هستند که به عنوان باری اضافه در سفر به حساب نمی‌آیند. 

برای سفرهای با خودرو شخصی پیش از تهیه اسباب‌بازی مناسب می‌بایست یک صندلی ماشین برای کودک نوپا تهیه کرد. صندلی که میز مخصوص داشته باشد. میزی که کودک به‌راحتی بتواند روی آن غذا خورده و با اسباب‌بازی‌هایش سرگرم شود. 

کودکان کمتر از سن یکسال معمولاً در کل سفر همراه با حرکات خودرو به خواب می‌روند. این کودکان کمتر احتیاج به سرگرم شدن با اسباب‌بازی دارند. البته آنها طی سفر مراقبت خاص خود را می‌طلبند و حتی برخی از آنان که هوشیارتر و گوش به زنگ‌تر هستند نیز نیاز به اسباب‌بازی پیدا می‌کنند ولی در کل کودکان دو ساله در دوره‌های خواب و بیداری در سفر می‌بایست با وسایل مخصوص خودشان سرگرم شوند. وسایلی مثل جغجغه، عروسک‌های پارچه‌ای یا انگشتی، یا وسایل بازی که به صندلی جلویی نصب شده و برای کودک تحریکات بصری متعددی ایجاد می‌کند. 

بهترین وسایل بازی نفری برای این کودکان کتاب‌های تصویری است.  کودکان نوپا علاقه خاصی به دکمه‌ها و سگک‌ها، زیپ، چسب و... دارند. بنابراین ساخت این وسیله کمک زیادی به والدین می‌کند. آنها می‌توانند روی یک پارچه روی هم تا شده چند دکمه با سایز بزرگ، زیپ، چسب و ... بدوزند و کودک را ساعت‌ها مشغول بازی کنند. 

به‌طور کلی اسباب‌بازی‌ها هر چه کوچک‌تر و سبک‌تر باشند در سفر، بخصوص سفرهای با هواپیما و قطار مناسب‌تر هستند. کودکان نوپا تا سه سالگی با وسایل بازی ساده به آسانی سرگرم‌شده و کمتر از بازی‌های تکراری خسته می‌شوند اما کودکان بزرگ‌تر یعنی حدود سن پیش‌دبستانی که بیشتر از بازی‌های اجتماعی و جمعی با دیگر کودکان و بزرگ‌ترها لذت می‌برند سرگرم کردنشان در سفر سخت‌تر است. آنها بیشتر اسباب‌بازی‌هایی را دوست دارند که به‌طور الکترونیکی حرکت کرده و سروصدا ایجاد کند اما این قبیل اسباب‌بازی‌ها برای سفرهای با هواپیما، قطار و سایر وسایل حمل و نقل عمومی مناسب نیست. بنابراین در این مواقع بهتر است برای کودک دفتر نقاشی و چند مداد شمعی همراه داشت و با او بازی اجتماعی تصاویر و دانسته‌ها به راه انداخت. در این بازی یکی از اعضای خانواده تصویری مبهم روی کاغذ کشیده و از کودک می‌خواهد حدس بزند که تصویر چیست و او را تشویق به تکمیل تصویر می‌کند.  همراه داشتن عروسک‌هایی که به عنوان بالشتک کودک مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز در سفر لازم است. 


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
دلایلی که لجبازی کودکان را تشدید می کند , لجبازی کودکان , لجبازی در کودکان , بازی با کودکان , کدام اسباب بازی ها برای کودکان مناسب است؟ , اسباب بازی برای کودکان , اسباب بازی کودکان , بازی های مناسب کودکان , لجبازی در کودکان  , با لجبازی در کودکان چه کنیم؟ , خون بازی , خون بازی در نوجوانان , درمان لجبازی در کودکان , بازی فکری ماز برای کودکان , بازی فکری ماز , بازی فکری برای کودکان , چه نوع اسباب بازی برای کودکم بخرم؟ , وسایل بازی با شن , خمیربازی , بازی های فکری , تحمل باختن در بازی کودکان , بازی با لگو , بازی حافظه , بازی فکری مناسب کودکان 3 تا 5 سال , بازی فکری مناسب کودکان , بازی دالی موشه با کودک , بازی های فکری برای کودکان , بازی یارانه‌ای کودکان , آموزش رازداری به کودکان با بازی  , معانی بازیهای کودکی , بازی های کودکی , قایم موشک بازی , انتخاب اسباب بازی برای کودک , اسباب بازی برای کودک , بازی روی یک مقوای بزرگ , فهرست بازی برای کودکان , بازی تمرکز فوکوس , بازی با کودک , فواید اسباب بازی حرکتی , بهترین اسباب بازی ها برای کودکان , بازی کودکان , لجبازی کودک , بازی کودکان با پدر , بازی درمانی , فواید تاب بازی کودکان , تاب بازی کودکان , اگر فرزندمان تبلت داشته باشد، برای او چه بازی هایی انتخاب کنیم که آسیب رسان نباشد؟ , خشونت های بازی های رایانه ای , بازی های آموزشی , بازی های آموزشی برای کودکان , بازی کردن برای کودک , اهمیت بازی با فرزندان , بازی با فرزندان , نیاز کودک به بازی , اسباب بازی , اسباب بازی‌های کودک  , افزایش هوش بازی  , بچه ها باید در فضای آزاد بازی کنند  , برای نوزاد دختر شش ماهه چه بازی هایی جهت تقویت هوش مناسب می باشد ؟  , بازی های مناسب کودکان مضطرب  , چرا بچه ها بازی قایم باشک را دوست دارند؟  ,