کودک و نوجوان
1397/05/27 11:50

توصیه های عمومی در درمان شب ادراری

از چه سنی درمان شب ادراری کودک را شروع کنیم؟

زمانی که والدین برای درمان شب ادرای کودک خود مراجعه می کنند که معمولا 5 تا 6 سالگی  هست که در این سن شب ادراری برای کودک به نوعی داغ اجتماعی (social stigma) محسوب می شود و شب ادراری، اعتماد به نفس کودک را پائین می آورد. کودک فکر می کند تنها فرد کره زمین هست که دچار این مشکل هست.

🔅آیا اگر کودکی تمایل به نوشیدن مایع دارد و بدن وی کم آب  هست ونیاز به دریافت مایع دارد، این پیشنهاد که کودک مبتلا به شب ادراری نباید از عصر مایع دریافت کند، پیشنهاد درستی  هست ؟ چگونه مایعات دریافتی کودک مبتلا به شب ادراری را محدود می کنیم؟

 به والدین می گوئیم ،ابتدا حجم مایعات ورودی از راه خوراکی به بدن کودک را طی 72 ساعت (۳ شبانه روز) به میلی لیتر (سی سی) اندازه گیری نمایند بعداز آن، حجم بدست آمده  را به ۳ تقسیم میکنیم تا متوسط مایعات دریافتی روزانه را بدست بیاوریم بعنوان مثال اگر کودکی مایعات دریافتی 72 ساعته وی 3000 میلی لیتر هست ، مایع احتمالی برای هر 24 ساعت حدودا 1000 میلی لیتر خواهد بودکه این مقدار را برای هر  24 ساعت به صورت زیر تقسیم می کنیم:  
40 درصد حجم فوق که تقریبا 400 سی سی می شود  را کودک  از ساعت 7 صبح تا 12 ظهر میل کند .40 درصد دیگر حجم مایع مورد نیاز روزمره  فوق که مجددا 400 سی سی می شود را از 12 ظهر تا 5 عصر میل کند  و 20 درصد باقیمانده را از 5 عصر تا 7 صبح فردا میل نماید.

🔅آیا در طی درمان شب ادراری والدین برای کودک نیاز هست  پوشک بپوشند؟
بهتر هست که از پوشک استفاده نشود که انگیزه کودک برای درمان را بی اثر نکند. البته در موارد خاص بعنوان مثال در سفر یا در منزل اقوام می توان از پوشک استفاده کرد.

🔅والدین باید با تشویق و دادن ماه و ستاره، کودک را دردرمان شب ادراری شریک کنند.
 
🔅آیا نیمه شب برای دفع ادرار کودک را بیدار کنیم؟
پیشنهاد می شود که در طی درمان شب ادراری کودک را به زور نیمه شب برای دفع ادرار بیدار نکنید زیرا انگیزه کودک از بین میرود و کم کم کودک عصبی و پرخاشگر خواهد شد. 

🔅تا چه زمانی درمان شب ادراری را ادامه دهیم؟
تا زمانی که نیاز باشد البته با نظر پزشک درمان قطع می شود.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :