کودک و نوجوان
1398/01/24 10:32

توصیه های عمومی برای کودکان کم اشتها و بدغذا دو تا سه ساله

محیط روانی مناسب و شرایط مطلوبی را برای غذا خوردن کودک فراهم کنید. در آرامش کامل ، با صبر و حوصله و بدون اصرار و تهدید به او غذا دهید. در کنار دیگر افراد خانواده در محل معین صرف کردن غذا به او غذا دهید. از غذا دادن به کودک مقابل تلویزیون و زمانی که حواسش پرت است اجتناب کنید و سعی کنید با صحبت کردن با کودک و تعریف داستانهای جذاب ، انگیزه او را برای خوردن غذا افزون کنید.
 در عوض غذا خوردن ، به او وعده بازی کردن ، پارک بردن، به حرفهایش گوش کردن یا فیلم نگاه کردن بدهید نه وعده شیرینی، شکلات و خوراکی های غیر مفید.
 غذا را به فرمی تهیه کنید که مورد پسند کودک است . مثلاً اگر غذا به فرم پیتزا دوست دارد، با استفاده از یک تکه نان و کمی پنیر پیتزا همان مواد غذایی را به فرم پیتزا به او بخورانید. علایق او را درطعم ، حرارت، رنگ و فرم غذا در نظر بگیرید.
 رفتار شما مادر و پدر عزیز، مهمترین تاثیررا برای کودکتان دارد واگر شما رفتار غلطی دارید نمی توانید از او انتظار داشته باشد که این کار را انجام ندهد. پس با رفتار درست خود ، به صورت عملی به او آموزش دهید.
 کودک را در فعالیت های خرید مواد غذایی و تهیه کردن غذا دخالت دهید. اگر چه کمی زحمتتان زیاد می شود ولی این کار چند حسن دارد. اول این که او از زحمت تهیه غذا آگاه می شود. وضمنا شما می توانید در حین کمک کردن او راجع به خواص مواد غذایی و اینکه برای غذا در بدن چه اتفاقی می افتد و چه فایده ای برای بدن دارد صحبت کنید. به این ترتیب او تمایل بیشتری برای خوردن غذا پیدا خواهد کرد.
در بین وعده های غذایی ، میان وعده های مفید به او بدهید. مغزهای بادام ، فندق ، گردو ، کشمش و… آب میوه و کمپوت میوه ، شیر غنی شده با چند قاشق شیر خشک ، ماست چکیده ، شیرینی های تهیه شده با آرد کامل یا با میوه ها، یک لقمه نان و پنیر و دیگر مواد غذایی غنی از ویتامین و پروتئین . فائده یک میان وعده مفید این است که علاوه بر فراهم آوردن انرژی و مواد غذایی مورد نیاز برای رشد کودک که به سرعت در بدن تمام می شوند ، بدلیل کوچک بودن حجم معده کودک به تقسیم غذا در طول روز کمک می کند و مادر یا پدر در یک وعده اصرار نمی کند که کودک بیشتر از ظرفیتش غذا بخورد.
 می توانید سبوس گندم تهیه کنید و در حین پخت غذا به برنج او بیافزایید تا ویتامینB موجود در آن به افزایش اشتهای کودک کمک کند . جوانه گندم نیز از منابع غنیB است که می توانید آن را درسالاد ریز کنید و به کودک بدهید.
 مطمئن باشید که کودک راجع به غذای خاصی ذهنیت بد ندارد ( مثلا با دیدن ماکارانی رشته ای به یاد کرم نمی افتد) و اگر چنین تصور غلطی دارد ، فرم غذا را عوض کنید یا آن غذا را دیگر به کودک ندهید. کودک را به فعالیت های جمعی و بازی با همسالانش تشویق کنید.


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
بی‌اشتهایی کودکان , بی اشتهایی و بی قراری , حال بد و بی اشتهایی , کاهش اشتها کودکان , بی اشتهایی کودکان , راه های افزایش اشتهای کودک برای غذا خوردن , افزایش اشتهای کودک , راه های افزایش اشتهای کودک , اشتهای کودکان , کم اشتهایی د ر کودکان , کم اشتهایی در کودکان , عوارض استفاده از داروهای اشتها آور در کودکان , داروهای اشتها آور برای کودکان , عوارض داروهای اشتها آور , کم اشتهایی کودک , افزایش اشتها در کودکان , غذای کودکان کم اشتها , کودکان کم اشتها , افزایش اشتها کودکان , کودک بی اشتها , تغذیه کودک بی اشتها , غذای پر کالری برای کودکان کم اشتها  , بی‌اشتهایی کودک , دارو اشتها آور برای کودکان , اشتها کودکان , کاهش اشتها , بهبود اشتها در کودکان , اشتهای کودک , غذای کودک کم اشتها , کودک کم اشتها , دلایل کم شدن اشتهای کودک , کم شدن اشتهای کودک , کاهش رشد و اشتها کودکان , بی اشتهایی کودک , اشتهای کودک‌ , بی اشتهایی , افزایش دهنده اشتهای کودک , بد غذایی و بی اشتهایی کودک , بی اشتهایی کودک , کاهش اشتهای کودک , کاهش اشتهای کودکان , کم شدن اشتهای کودکان , کم شدن اشتهای کودک , بی میلی و بی اشــتهایی , افزایش اشتهای کودک با آب مرکبات و اسیدفولیک , افزایش اشتهای کودکان , افزایش‌دهنده اشتها , اشتهای کودکان , کاهش اشتها در کودکان , کاهش اشتها در سه‌ماهه‌ی اول بارداری , دلیل بی اشتهایی کودکان ,