کودک و نوجوان
1397/04/02 09:11

اندازه گیری درجه حرارت کودک

دقیقترین روش اندازه گیری درجه حرارت بدن در کودکان بخصوص نوزادان و شیرخواران به صورت مقعدی (یا رکتال) است ولی معمولا از روشهای دهانی یا زیر زبانی (برای کودکان بزرگتر)، زیر بغلی یا گاهی داخل گوشی یا پیشانی استفاده می شود (البته دماسنج نواری پیشانی خطای زیادی داشته و توصیه نمی شود).
باید توجه داشت که برای اندازه گیری درجه حرارت زیربغلی یا آگزیلاری باید 3 شرط را رعایت نمود.
1- دمای محیطی معتدل (نه زیاد گرم و نه زیاد سرد)
2-عدم فعالیت یا بازی فعال کودک یا استحمام طی نیم ساعت قبل،
3-لباس زیاد نپوشیده یا زیر پتو نباشد و حتما نوک ترمومتر زیر بغل روی پوست قرار گیرد (ترجیحا لباس وی را در آورید).
در روش دهانی هم نباید طی 20 تا 30 دقیقه قبل، غذا یا مایعات سرد یا گرم مصرف نموده باشد و نوک ترمومتر باید زیر زبان کودک قرار گرفته، دهان کودک بسته بوده و حتما از راه بینی تنفس نماید.
حداکثر حرارت طبیعی دهانی در اول صبح سی و هفت و دو دهم درجه سانتی گراد و در سایر ساعات روز سی و هفت و هفتدهم درجه سانتی گراد می باشد.
حرارت طبیعی در روش زیربغلی حداکثر سی و هفت و سه دهم سانتی گراد می باشد ولی برای راحتی کار می توان درجه حرارت زیر بغلی سی و هفت و نیم درجه سانتیگراد یا بیشتر را تب تلقی نمود. برای معادل کردن درجه حرارت به شیوه های مختلف، اگر به دمای اندازه گیری شده به شیوه زیربغلی، نیم درجه سانتی گراد اضافه کنیم، معادل درجه حرارت زیرزبانی شده و اگر به دمای اندازه گیری شده به شیوه زیرزبانی، نیم درجه اضافه کنیم، معادل درجه حرارت مقعدی خواهد شد مثلا درجه حرارت 37 درجه زیر بغلی معادل درجه حرارت سی و هفت و نیم زیرزبانی و تقریبا معادل درجه حرارت 38 مقعدی است.        

منبع خبر:کانال تلگرام دکتر مهدی نیکجو

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :