کودک و نوجوان
1397/12/23 11:03

علائم ریفلاکس معده در نوزادان

شناخت علایم ریفلاکس معده در نوزادان و کنترل به موقع آن علاوه بر کاستن از مشکلات ناشی از آن در دوران نوزادی و شیرخوارگی اهمیت فراوانی در پیشگیری از عوارض درازمدت ناشی از این اختلال در دوران کودکی به خصوص اختلالات تنفسی و گوارشی خواهد داشت.

علائم رفلاکس

علایم مربوط به این عارضه در نوزادان می تواند در ساعات و روزهای اول تولد نوزاد به صورت استفراغ و حملات خفگی و کبود شدن نوزادخود را نشان دهد اما به طور معمول اغلب والدین علایم هشدار دهنده را در هفته های سوم و بعد از آن شاهد خواهند بود.

از شایعترین علایم میتوان به سکسه های طولانی همراه با احساس ناخوشایند و بی قراری در نوزاد حین یا بلافاصله بعد از شیر خوردن "خروج شیر از گوشه  لب و در موارد شدیدتر #استفراغ شیر و محتویات معده با خروج از دهان و بینی نوزاد" بی قراری و گریه های شدید و طولانی که به سختی قابل کنترل می باشد.

-از سایر علایم میتوان به احساس گشنگی مداوم (تاخیر در آروغ زدن یا آروغ زدن همراه درد)
-مکیدن شست و انگشتان دست توسط نوزاد
-پریدن از خواب همراه با جیغ زدن (ناله کردن در خواب )
-عرق کردن سر و صورت هنگام شیر خوردن (سردی کف دست و پای نوزاد)
-رنگ پریدگی در ناحیه صورت و لبها هنگام شروع دردها
-آبریزش مداوم از دهان همراه با احساس درد در بلعیدن اشاره نمود.
اگر ریفلاکس معده در نوزاد به موقع شناخته و کنترل نگردد علایم ثانویه همچون گرفتگی بینی،خس خس سینه،سرفه های گهگاه و تغییر صدای نوزاد هنگام گریه و احساس لرزش در ناحیه بین کتف ها و پشت قفسه سینه هنگام شیر خوردن ظاهرخواهند شد و بادقت به چهره نوزاد در هنگام خواب میتوان علائم مربوط به بالا آمدن شیر در گلو وبلع مجدد آن همراه با تغییر حالت چهره نوزاد به صورت اخم کردن و ناله کردن متعاقب آنرا مشاهده نمود.


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :