کودک و نوجوان
1397/11/21 17:42

عمومی کردنِ نقاط خصوصی

وقتی اساسِ حریم خصوصی برای کودک معنای عینی نمی شود چگونه انتظار داریم مفهوم نقاط خصوصی را درک کند؟ کسی می داند اسم این بیماری چیست؟ 

«وای اینجا رو ببینید رامتین کوچولو از حموم اومده سردشه! ببینید چه جوری می لرزه بچم!» نامبرده فیلمی دو  دقیقه ای از کودک نیمه برهنه اش در فضای مجازی گذاشته که با صدای کودکانه دندانهایش از سرمای خانه بهم می خورد! واکنش ها تعجب بر انگیز است. یکی قربان پوست سفید بچه می رود و یکی از سیاهی چشمانش تعریف می کند و یکی می پرسد مامانش هم همینقدر پوستش قشنگه؟

پا به استخر می گذاری. دویست قفسه تعویض لباس وجود دارد اما تنها چهار رختکن برای تعویض مایو. معلوم است که کودکان نه آنقدر ماهرند که با حوله ایستاده مایوی خود را عوض کنند و نه اولیتی دارند برای صدها شناگر خسته و بی حوصله. بارها دیده ام که پدرش می گوید «همینجا مایوتو عوض کن بابایی کسی نیگات نمیکنه!» بعد با خنده بلند می گوید «به پسرم نگاه نکنید.. شومبول طلای باباشه!» 

درون استخر مملو از شوخی دستی مردان است. و مایوهای تنگ بزرگسالانی که اعضاء تناسلی آنها به شکلی خجالت آور با خطوط حجمی شان نگاه کودک را خیره کرده است! برخی از سنین بالاتر را دیده ام که متاسفانه بخشی از اعضاء تناسلی آنها بیرون مانده و همه از دادن تذکر خجالت کشیده و خود را به ندیدن زده اند اما کودکان ...

درون پارکها نیز سرویس بهداشتی به هیچ عنوان مناسب کودک زیر هفت سال نیست. ابعاد سرویس های بهداشتی متناسب با بزرگسالان طراحی شده و کودکان مجبورند با کمک بزرگتر ها به دستشویی پارکها بروند. 

در چنین جامعه ای سخن گفتن از حریم خصوصی شوخی نیست؟ این رسم اسمش چیست؟ کودکی که هنوز برایش سوال پیش نیامده را به صورت یک سناریوی از قبل طراحی شده با خردسالی در هنگام تعویضِ پوشک مواجه می کنند که متوجه تفاوت وضعیت جسمی خود اش با کودک دیگر شود و ناگهان سر صحبت را باز کند که «او چرا این شکلی است؟» و بعد والدین با لبخندی ظفر مندانه شروع کنند که «آخه دخترها با پسرها فرق دارندو ...» این نوع آموزش را چه کسی ارائه و تایید کرده است؟ مگر می شود با نقض حریم خصوصی کودکی دیگر به این کودک معنی حریم خصوصی را فهماند؟ 

والدین ایرانی در حالی برای هر مورد خبر کودک آزاری آه و افسوس سر می دهند که بستر عدم تربیت کودک را خود به وجود میاورند! مادران ما در خانه چه نوع پوششی در مقابل کودکان خود دارند؟ به چه علت باید وظیفه ی دستشویی بردنِ برخی خردسالان را به کودکانِ دیگر واگذار کرد؟ چرا به سادگی اجازه ی همبازی شدن و ساعتها ناپدید شدنِ کودک خود را با همسالان اش می دهند؟ چه دلیلی دارد که شکم سیکس پک یا بدنِ برهنه ی فرزند ورزشکارشان را مردم در اینستاگرام ببینند و لایک کنند؟

کافیست به اطرافمان نگاهی بیندازیم... همه چیز برای نقض حریم خصوصی کودک فراهم است. از والدینی که به سادگی تا هر سنی با کودک خود به حمام می روند تا آنهایی که درب اتاق اش را بدون اجازه باز می کنند تا آنهایی که به علت کنجکاوی یا احتیاط به راحتی پتو را از روی او کنار می زنند که «داشتی چکار می کردی؟»

این کودک بزرگ خواهد شد! و جدای از آسیبهایی که در رشد جنسی خواهد داشت. فردا حریم خصوصی برای همسر خود نیز قائل نخواهد بود! از او در هنگام خواب فیلم می گیرد (به هزار دلیل)  و در شبکه های مجازی پخش می کند. یا در زمان نبودن اش گوشی اش را چک (فضولی) می کند و یا دائم پی کنار زدنِ پرده های خاطرات خصوصی در مغز اوست. «با او دختره / پسره ، که دوست بودی سکس هم داشتید؟» بزرگ می شود و مادر زن/شوهر شده و هنوز دنبال این است که از شیشه ای یا پنجره ای سرک بکشد و ببیند بچه اش دارد نیمه شب با دختر/پسر مردم چکار می کند؟

با چنین فرهنگِ اجتماعی پلیس اساسا نمی تواند خودرو را حریم خصوصی بداند هر چند قانون تاکید کرده باشد. جامعه ای که هیچکس حریم خصوصی دیگری را بر نمی تابد! وای بحال کودکان در چنین جامعه ای ...

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

زندگی آرام | سلامت | سبک زندگی | کودک | سرگرمی | فرهنگی | فال روزانه | فال قهوره |