کودک و نوجوان
1397/05/10 11:05

دلپیچه نوزادان

مشکل شایع و ناراحت کننده ای که ازهفته دوم پس از زایمان باعث نگرانی والدین مخصوصا شب ها می شود دل‌ درد و دل‌ پیچه همراه با قولنج در نوزادان است. معمولا نوزادان تازه متولد شده‌ای که از شیر مادر تغذیه می‌کنند از هفته دوم به بعد با این مشکل درگیر می‌شوند.
دلیل این مشکل، عدم وجود باکتری ها در دستگاه گوارش نوزاد و پس از شکل‌گیری فلور میکروبی، مشکل نوزاد نیز رفع می‌شود. مشکل نفخ در بیشتر کودکان ایجاد و تا ماه سوم و چهارم زندگی رفع می‌شود و نیازی به استفاده از دارو ندارد و جایی برای نگران شدن مادران نیست.
نفخ در نوزادان با گریه و بی‌خوابی و بی‌قراری کودک نمایان می‌شود. کاهش وزن در عارضه نفخ وجود ندارد و در صورت وجود چنین علایمی باید به بیماری دیگری شک کرد.
برای کاهش نفخ نوزادان بهتر است مادر شیرده از غذاهای نفاخ استفاده نکند،  در این دوره مادر باید از مصرف غذاهای نفّاخ به شدت پرهیز کند (حبوبات، سیر، پیاز و …). همچنین بهتر است غذاها یا داروهایی که نفخ را کم می کنند هم استفاده کند.
مصرف رازیانه، آویشن یا زیره سبز(در اشکال مختلف آنها به صورت دم کرده، جوشانده، عرقیات، قاووت یا در غذاها) یک راه حل ساده است که هم شیر مادر را زیاد می کنند و هم نفخ او را کم می کند.آرامش داشته باشد و هنگام شیر دادن به کودک نیز استرس و نگرانی نداشته باشد.بهترین درمان مشکل نفخ، بغل کردن نوزاد و نوازش است. 
می‌توان از موسیقی ملایم نیز برای‌ آرام کردن نوزاد استفاده کرد.
در صورتی که نوزاد بیش از حد بی‌قرار بود می‌توان حوله گرم را روی شکم او قرار داده و او را نوازش کرد.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :