کودک و نوجوان
1397/03/30 12:05

ضرورت آموزش جنسی به کودکان و هشیاری والدین

ضرورت آموزش جنسی به کودکان و هشیاری والدین

آموزش جنسی به کودکان را از همان سنین خردسالی، و در بستر امن، خانواده شروع کنیم و تا سن مدرسه و بالاتر، به شکل برنامه ریزی شده و منسجم، این آموزش ها را در محیط های اجتماعی ای، که کودک حضور می یابد و برجسته ترین آنها "مدرسه" است ادامه دهیم.

متأسفانه یکی از بزرگترین عللی که باعث میشود، خانواده ها از آموزش مسایل جنسی به کودکان طفره روند، این باور غلط است، که فکر می کنند این آموزش ها یعنی آشنا کردن کودک با سکس و این یعنی گستاخ کردن کودک، در حالی که آموزش جنسی به کودکان به هیچ وجه به این معنا نیست و هدف اصلی آگاه سازی صحیح و یاددهی مسایل جنسی به کودکان و  توانمند کردن آنها برای محافظت از خود در برابر خطرات احتمالی سوءاستفاده ی جنسی از آنها، و پیشگیری از جنایات احتمالی است. از اینرو اکیدا به والدین عزیز توصیه میکنم که این ضرورت را درک کرده و از همین لحظه اقدام برای یادگیری آموزش جنسی به کودکشان را شروع کنند. 

این آموزش ها را فرا بگیرید و بکار ببندید:

- از حدود ۲ تا ۳ سالگی و تقریبا مقارن با آغاز آموزش آداب توالت، و از پوشک گرفتن، اعضای تناسلی را بعنوان جاهای خصوصی کودک به او آموزش دهید. 
-هنگام حمام کردن با کودک فرصت خوبی در اختیار والدین است که نقاط خصوصی بدن کودک را، به او یاد دهند، حتی بهتر است از کودک بخواهید که خودش این نقاط را بشوید و اگر دوست ندارد به شما اجازه ی شستشوی آن جاها را ندهد، تا کودک یاد بگیرد که این نقاط کاملا شخصی است. 
-آموزش جنسی هم برای دخترها و هم پسرها ضرورت دارد(فکر نکنید که پسربچه ها از تجاوز جنسی در امان هستند).   
- به کودک بیاموزید هیچکس به جز والدین و گاها پزشک حق نگاه کردن و لمس کردن جاهای خصوصی تو را ندارد. 
- به کودکتان بیاموزید که تو هم هیچوقت اجازه نداری جاهای خصوصی دیگران را تماشا یا لمس کنی.
- به خردسالتان یاد دهید که تماس های خوب و بد را از هم تشخیص دهد.به او بگویید که اگر فردی او را بوسید و با فشردن او و لمس کردن بدنش او را به خود نزدیک کرد و باعث ایجاد احساسات ناخوشایند در او شد، باید سریعا از آن فرد، دور شود، حتی اگر، این شخص برادرش، عمو یا دایی او یا یک فرد آشنا بود(فراموش نکنیم که کودکان عمدتا قربانی تجاوز جنسی از سوی محارم و اقوام نزدیک هستند).  
- به کودکتان بیاموزید که اجازه ندارد خوراکی یا کادویی بدون اطلاع شما از دیگران قبول کند. 
- به کودکتان یاد دهید اگر فردی زن یا مرد، نا آشنا یا آشنا (حتی یکی از بستگان ، فامیل، پرستارش، معلم، راننده ی سرویسش، همسایه، مغازه دار سرکوچه، یا هر شخص آشنای دیگری)، به او پیشنهاد رفتن به جاهای خلوت، نگاه کردن و لمس کردن جاهای خصوصی را داد بگوید " نه " ، و بلافاصله از آن شخص دور شود. 
- به کودک بگویید هر کسی که پیشنهادهای بالا را به تو داد، آدم بسیار بدی است، حتی اگرخیلی مهربان باشد، و او باید فورا به شما اطلاع دهد. 
- سعی کنید راننده سرویس بچه ها مرد نباشد، مخصوصا مراقب آخرین نفری که با راننده تنهاست باشید.
- هرگز وقتی که بیرون هستید سفارش چیزی را ندهید که بچه ها مجبور شوند تحویل بگیرند. 
- اگر پرستار کودک دارید، میتوانید غیرمستقیم به او بفهمانید که منزلتان با دوربین کنترل میشود. 
- در محیط خانواده مواظب رفتارهای خود با همسرتان باشید، از شوخی های جنسی با همسرتان در حضور کودک و آزادی دسترسی کودکان به دیدن فیلم هایی که مناسب سنشان نیست بپرهیزید.
- ارزش های اخلاقی را با زبان کودکانه و در قالب داستان و بازی به آنها یاد دهید. 
- فراموش نکنید که این احتمال همیشه وجود دارد که هر فردی، نسبت به کودک شما مقاصد شومی در سر داشته باشد و منتظر فرصتی باشد که از غفلت و اعتماد شما سوء استفاده کرده و به کودکتان تعرض کند،بخصوص وقتی سرتان شلوغ است و یا مشغله و گرفتاری خاصی دارید .


منبع خبر:کانال تلگرام دکتر مهدی نیکجو

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :