کودک و نوجوان
1397/03/30 11:32

اگر مشکوک به گرما زدگی شوم باید چه کنم؟


باید هرچه سریعتر درجه حرارت بدن کودک را پایین آورید. زمان اهمیت زیادی دارد – کودکی که دچار گرمازدگی شده است ممکن است براحتی به کما برود.

ابتدا با اورژانس تماس بگیرید. سپس لباسهای کودک را از تنش خارج کنید و او را در یک محل خنک بخوابانید. (اگر خارج از منزل در زیر آفتاب قرار دارید یک محل سایه بیابید ویا او را به یک محل خنک منتقل سازید.

درمدتی که منتظر آمبولانس هستید بدن او را با اسفنج یا پارچه نرمی که به آب سرد آغشته کرده اید ماساژ داده او را جلوی پنکه بگذارید (می توانید از یک پنکه برقی استفاده کنید و یا او را باد بزنید). با او صحبت کنید و سعی کنید او را آرام سازید. به او چیزی ننوشانید و علیرغم آنکه ممکن است وسوسه شوید که به او استامینوفن بدهید باید بدانید که استامینوفن افزایش درجه حرارت بدن در اثر گرمازدگی را برطرف نمی کند.

اگر کودک شما تنها علائم افزایش درجه حرارت بدن را دارد ولی دچار گرما زدگی نشده است او را به داخل منزل و درصورت امکان به اتاقی ببرید که کولر داشته باشد. مقدار زیادی شیر به او بخورانید و اگر 4 ماه یا بیشتر دارد کمی آب نیز به او بدهید. می توانید از حمام سرد نیز استفاده کنید. درتمام طول روز او را داخل منزل نگاه دارید. اگر بنظر نمی رسد که علائمش سریعا بر طرف شود به بخش اورژانس یا پزشک مراجعه کنید.


پوشش نامناسب و زیاد نوزاد 
استفاده از کلاه و دستکش برای نوزاد 
بستن دریچه های کولر 
عدم رعایت دمای زیست بیولوژیک محیط خواب و نگهداری نوزادان و شیرخواران 
توجه به باورهای اشتباه و رایج مانند سرماخوردگی کودک به علت خنک کردن محیط، از علل اصلی گرمازدگی در نوزادان و شیرخواران کوچکتر از  ۳ ماه در منزل می باشند .

منبع خبر:کانال تلگرام دکتر مهدی نیکجو

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :