کودک و نوجوان
1397/05/04 11:20

نکات موثر برای برطرف نمودن بدغذایی و بی اشتهایی کودکان

با مطالعه این نکات می‌توانید با مهمترین دلایلی که ممکن است کودک نازنین شما را به کودکی بدغذا، وسواسی در انتخاب غذا و سخت پسند تبدیل کند، آشنا شوید.

به اشتهای کودک‌تان توجه کنید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که گاهی بزرگترها فراموش می‌کنند اشتهای کودک به وقت غذاخوردن است. بچه‌ها هم مانند بزرگترها باید برای خوردن غذا اشتهای کافی داشته باشند. اغلب بچه‌ها وقتی میل به خوردن غذا دارند که احساس گرسنگی کنند بنابراین ممکن است ساعت غذا خوردن کودک از راه برسد و او به دلیل آن‌که احساس گرسنگی نمی‌کند، میلی به خوردن غذا نداشته باشد. 
اصرار بیش از اندازه به کودک در زمانی که میل به خوردن غذا ندارد موجب می‌شود تا او برای نخوردن غذا لجبازی را پیشه کند و به این ترتیب برای خوردن غذا از خود مقاومت نشان دهد. بنابراین اگر وعده‌ غذایی کودک شما یک وعده پرحجم بوده یا کودک‌تان در میان‌وعده غذایی‌اش خوراکی پرکالری‌ای مصرف کرده احتمال آن‌که در وعده غذایی بعدی نسبت به خوردن غذا بی‌اشتها باشد زیاد است. بنابراین با اطمینان از این مسئله جای نگرانی وجود ندارد. با گذشت یکی دو ساعت او گرسنه می‌شود و از شما می‌خواهد تا برایش غذا آماده کنید.

به ظاهر غذا اهمیت دهید

تزئین ظرف غذای کودک یکی از مهمترین اصول تشویق او به خوردن غذاست. سعی کنید دست کم در یکی دو وعده غذایی یا میان وعده کودک با کمک تزئین موادغذایی و خوراکی‌ها با رنگ‌ها و شکل‌های مورد توجه کودک او را سر شوق بیاورید تا به غذا توجه کند و برای خوردن غذا اشتهایش تحریک شود.

آرامش خود را حفظ کنید

یکی از مهمترین نکته‌ها برای غلبه بر بدغذایی کودکان صبر و حوصله است. اگر چه مدارا کردن با کودکی که در هر وعده و میان‌وعده غذایی بی‌حوصلگی و بدپسندی دارد بسیار دشوار است اما باید صبور بود و با حفظ آرامش راه‌های مختلف را برای تشویق او به غذا خوردن بررسی کرد.گاهی کوچکترین بداخلاقی، عصبانیت و نگاه سرزنش‌آمیزی می‌تواند کودک‌تان را بیشتر در مسیری که انتخاب کرده، مصمم کند و او را وادار به لجبازی بیشتری کند. بنابراین برای مقابله با بدغذایی کودکتان یک برنامه بلند مدت در نظر بگیرید. انتظار نداشته باشید که در مدت ۳ تا ۴ روز بدغذایی او را برطرف کنید.سعی کنید مرحله به مرحله پیش بروید و به تغییرها و نشانه‌های کوچکی که در رفتار او بروز می‌کند، توجه کنید. نشانه‌هایی که می‌تواند بسیار دل‌گرم کننده باشد و انرژی شما را برای رسیدن به هدف نهایی‌تان چند برابر کند.

برای تهیه غذا  از کودک‌تان کمک بگیرید

تهیه غذا با همراهی و همکاری کودک یکی دیگر از شیوه هایی است که به علاقمند کردن کودک به غذا کمک می کند؛ اگر تصمیم دارید به شکل هدفمند برای برطرف کردن بدغذایی کودک‌تان اقدام کنید، انتخاب غذا را به او بسپارید یا برای تهیه مواد اولیه او را همراه ببرید و از کمک او برای انتخاب مواد غذایی استفاده کنید. شکستن یا هم‌زدن تخم‌مرغ‌ها را به او بسپارید یا از او بخواهید در چیدن میز یا سفره به شما کمک کند و سبد نان یا سبزی را برای شما روی سفره بگذارد. همکاری بچه‌ها برای تهیه و تزئین غذا می‌تواند بهترین فرصت برای تشویق کودک غذا به خوردن یک وعده غذایی کامل باشد.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :