کودک و نوجوان
1397/05/04 10:54

عرق کردن کودکان

برخی از کودکان بیشتر از سایرین عرق می‌کنند ؛ چرا که بدن آنها در حال رشد است و هنوز به آن مرحله از توانایی نرسیده که بتواند دمای بدن را تنظیم و کنترل کند البته به این نکته هم باید توجه کرد که چقدر لباس به تن کودکتان است چون لباس زیاد دمای بدن را افزایش می‌دهد و در نتیجه عرق را زیاد می‌کند.
کودکان هنگام خواب به لباس اضافی نیاز ندارند و تنها یک لباس سبک و یک ملحفه نازک برایشان کافی است (در شرایطی که دمای اتاق خواب مناسب باشد)
در برخی موارد این امکان وجود دارد که تعرق شدید بدن نشانه‌ای از ناراحتی قلبی، پرکاری غدد تیروئید، مشکلات تنفسی و... باشد.
بنابراین ابتدا میان دمای اتاق خواب و مقدار لباسی که به کودکتان می‌پوشانید یک تعادل منطقی ایجاد کنید، پس به میزان عرق بدن او توجه نشان دهید. اگر در کنار آن علایم دیگری مثل خس خس کردن سینه مشاهده کردید هر چه زودتربا پزشک تماس بگیرید.

سلام دخترم موقع خواب و شیر خوردن خیلی خیلی عرق می‌کنه به حدی که بالشش خیس می‌شه وانگار سرش را توی آب زدی. علتش چی می‌تونه باشه؟»

سلام تازه‌ مادران با دیدنِ هر چیز کوچکی در شیرخوارشان نگران می‌شوند. یکی از مایه‌های نگرانی آنان عرق‌کردنِ بسیار شیرخوار است. بیشتر تازه‌مادران انتظار دارند که شیرخوارشان اصلن عرق نکند، چه برسد به این که خیسِ عرق شود. ولی باید گفت که شیرخواران به طور طبیعی در خواب عمیق بسیار عرق می‌کنند  و جالب این‌جا است که احتمالِ خیسِ عرق شدن آنان در هنگامِ خواب عمیق، بسیار بیشتر از بزرگ‌سالان و کودکانِ بزرگ‌تر است.یکی از دلایلِ عرق‌کردنِ شیرخواران گرم کردنِ بیش از اندازه‌ی آنان است. دمای اتاق خواب کودک باید میانه باشد، نه چندان داغ که یک بزرگ‌سال هم احساس گرما و خفقان کند و نه چندان سرد که بیم سرد شدنِ کودک برود. دمای مناسب اتاق کودک باید میانِ پانزده تا بیست و دو درجه‌ی سانتی‌گراد باشد، بسیار خنک‌تر از آن‌چه بیشترِ مادران گمان می‌کنند. همچنین بچه‌ها را نباید پتوپیچ کرد چرا که این کار به گرم‌شدنِ آنان می‌انجامد. اگر می‌ترسید که شیرخوارتان سردش شود بهتر است به او کلاه و جوراب و لباس بیشتر بپوشانید تا این که او را پتوپیچ کنید. همچنین به شیرخوار به اندازه‌ای لباس بپوشانید که خودتان هنگامی که بی روانداز می‌خوابید می‌پوشید. اگر در اتاق خنک، شیرخوار شما همچنان عرق می‌کند حتمن باید نزد پزشک بروید.یادتان باشد که عرق‌کردن طبیعی است اما عرق‌کردنِ بسیار می‌تواند نشانه‌ی یک بیماری باشد. کودکان دچارِ «بیماری مادرزادی قلب» یا «بند آمدنِ نفس در خواب» یا عفونت‌های گوناگون نیز گاه خیس عرق می‌شوند چون شیرخوار سخت زور می‌زند تا نفس بکشد و در نتیجه عرق می‌کند. اما در این وضعیت‌ها، شیرخوار به جز عرق‌کردن باید علامت‌های دیگری هم داشته باشد و معمولا از رشد و تکامل مناسبی برخوردار نیست. 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :