کودک و نوجوان
1397/03/29 15:45

استفاده مناسب از مسواک

 ویژگیهای یک مسواک خوب چیست؟

برس های مسواک بایستی متوسط(نه نرم و نه سفت)  و از نظر اندازه کوچک باشد. مسواک های متوسط نایلونی که انتهای موهای آن گرد شده ترجیح داده می شوند. الیاف مسواک باید در عرض در ۴-۳ ردیف و در طول در ۱۲-۱۰ ردیف قرار گرفته باشند.

 چرا مسواک متوسط توصیه می شود؟

عامل ایجاد کننده بیماریهای لثه وپوسیدگی دندان، لایه بی رنگ و چسبنده ای است که شامل میکروبها در زمینه ای از بزاق و مواد غذایی بوده که به سطح دندان می چسبد و پلاک میکروبی نامیده می شود. پلاک با کشیدن ناخن بر روی دندان به زیر آن جمع شده و دیده می شود. 

هدف از مسواک زدن،تمیز کردن دندانها از باقیمانده مواد غذایی و برداشتن پلاک میکروبی بوده که با استفاده از مسواک متوسط به این هدف می توان نائل گردید.

چرا نباید از مسواک زبر استفاده کرد؟

علیرغم تصور مردم جرم رسوب یافته بر روی دندانها، با عمل مسواک زدن برطرف نمی شود و نیاز به درمان توسط دندانپزشک و استفاده از وسایلی چون قلم و دستگاه جرم گیری دارد. 

استفاده از مسواک های زبر و خشن و یا خمیر دندانهای ساینده علاوه بر اینکه باعث تحلیل لثه شده، سبب ایجاد سائیدگی و خراشیدگیهایی بر روی دندانها شده و استعداد گیر پلاک میکروبی و همچنین ریسک ایجاد پوسیدگی را بالا می برد.

 آیا مسواک برقی بر مسواک دستی ارجحیت دارد؟
 خیر، هیچگونه تفاوتی از نظر تمیز کردن دندان با این دو روش وجود ندارد. کما اینکه نوع دستی قابلیت مانور بیشتری دارد.

 زمان تعویض مسواک چه موقع است؟
به محض اینکه برس های مسواک شروع به سائیده شدن نمود،مسواک باید تعویض شود که این مدت معمولاً سه ماه است. اما این زمان بستگی به شدت و نحوه مسواک زدن فرد دارد.

منبع خبر:کانال تلگرام دکتر مهدی نیکجو

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :