کودک و نوجوان
1397/05/01 10:07

مواد غذایی چاق کننده و مقوی برای کودکان

مواد غذایی و پروتئینی برای رشد کودک ضروری اند برای اینکه پروتئین غذای کودک بیشتر شود. می توانید:

حتی الامکان مقداری گوشت بصورت تکه ای یا چرخ کرده (مانند: گوشت، مرغ، ماهی، گوسفند و گوساله) به غذای کودک اضافه کنید.

حبوبات مثل نخود، لوبیا، عدس، ماش منبع خوبی از پروتئین هستند. با شروع 9 ماهگی برای تامین پروتئین مورد نیاز کودک حبوبات کاملا پخته و له شده به سوپ کودک اضافه کنید.

افزودن تخم مرغ به غذای کودک می تواند پروتئین غذای کودک را بیشتر کند. برای مثال: تخم مرغ آب پز را داخل پوره سیب زمینی و یا سوپ کودک بعد از طبخ رنده کنید. (در مورد کودکان زیر یکسال باید فقط زرده تخم مرغ به کودک داده شود.)

برای افزایش ویتامینها و املاح غذای کودک از چه مواد غذایی می توان استفاده کرد؟

سبزیجات منابع غنی از ویتامینها هستند. استفاده از سبزیجات برگ سبز مثل اسفناج، جعفری، شبت و گشنیز و یا هر نوع سبزی دیگری که در دسترس است در داخل سوپ و سایر غذاهایی که به کودک داده می شود ویتامین ها و برخی از املاح مورد نیاز برای رشد کودک مثل آهن را تامین می کند. (فراموش نکنید در زیر یکسال به کودک نباید اسفناج داد.

سبزیجات زرد و نارنجی رنگ مثل: کدو حلوایی، هویج و گوجه فرنگی دارای ویتامین A هستند و استفاده از این سبزیجات در غذای کودک به تامین ویتامین A مورد نیاز برای رشد کودک کمک می کند.

برای کودکان از 9 ماهگی تا 1 سالگی یک زرده کامل تخم مرغ، یک روز در میان و از 2 سالگی به بعد براساس میل کودک 5-6 تخم مرغ در هفته مجاز است.


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :