کودک و نوجوان
1397/03/29 10:06

عوارض واکسیناسیون سل در نوزادان

عوارض واکسیناسیون سل در نوزادان

یکی ازعوارض شایع بعد از واکسیناسیون ب ث ز یا سل در نوزادان بروز ضایعه دمل مانند یا جوش چرکی در ناحیه بازو در محل تزریق واکسن میباشد که اغلب چند هفته  بعد از تزریق واکسن پدیدار می شود.
این صایعه نیازی به درمان دارویی نداشته  مگر با نظرپزشک البته باید حین استحمام کودک وتعویض لباس وبغل گرفتن مراقب باشیم محل ضایعه دستکاری نشود وهمچنین از تخلیه محل ضایعه خودداری کنید
عارضه دیگر ناشی از واکسیناسیون سل در نوزادان. لنفادنیت ب ث ژ یا تورم و بزرگی غده لنفاوی  عمدتا در ناحیه زیر بغل  و در موارد کمتر در ناحیه شانه یا کتف در همان سمت تزریق واکسن است که غلب چند ماه بعد از تزریق توسط والدین و اکثرا در حین حمام کردن کودک لمس شده و باعث نگرانی شدید انان می گردد.
لازم به توضیح است این بزرگی غدد لنفاوی در بسیار موارد نیازی به درمان ندارد و خودبخود با گذشت زمان برطرف می گردد. در مواردی غده لنفاوی گرفتار بزرگ و دردناک شده یا پوست ناحیه مبتلا متورم و نازک میگردد که  در این مواقع با استفاده از دارو تحت نظر پزشک میتوان نسبت به   درمان ان اقدام کرد بندرت ممکن است لازم باشد پزشک معالج با شکافتن ناحیه گرفتار نسبت به تخلیه ترشحات داخل غده اقدام نماید.
نکته مهم این است که باید حتی الامکان ازدستکاری این غدد  پرهیز گردد و تخلیه چرکها با استفاده از سوزن و سرنگ توصیه نمیشود چون احتمال عود های مکرر در این مواقع وجود خواهد داشت
نکته دیگر این است که وجود بیشتر از ٣ غده همزمان در یک سمت یا وجود غده در دو طرف بدن به عنوان مثال در زیر هر دو بغل نشانه مبتلا شدن کودک به بیماری بوده و در این موارد نیاز به درمان دارویی ضد سل به مدت طولانی وجود خواهد داشت.

منبع خبر:کانال تلگرام دکتر مهدی نیکجو

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :