کودک و نوجوان
1397/03/28 16:07

نگهداری و مراقبت از بند ناف نوزاد

نگهداری و مراقبت از بند ناف نوزاد بسیار اهمیت داشته و باید با دقت انجام شود در ادامه نکات مهمی برای مراقبت از بند ناف نوزاد تا زمان افتادن آن را نشان می دهیم.

خشک شدن بند ناف نوزاد از همان روزهای اول و دوم شروع می شود و تا 10 تا 21 روز طول می کشد رنگ بند ناف در ابتدا سبز مایل به زرد است و در طی  روند خشک شدن و افتادن، رنگ آن قهوه ای و بعد سیاه می شود  اگر موقع افتادن بند ناف پوشک نوزاد کمی خونی شد کاملا طبیعی است نگران نشوید . گاهی بعد از افتادن بند ناف، توده گوشتی کوچکی باقی میماند که ممکن است خودش از بین برود و یا نیاز به درمان داشته باشد.

این توده ها که “گرانولوم نافی” خوانده می شوند مشکلی جدی نبوده و در داخل آنها عصب وجود ندارد، بنابراین درصورتی که نیاز به درمان داشته باشند، درمان آنها دردناک نخواهد بود.در مدت افتادن بند ناف و بعد از آن لازم است بندناف ومحل اتصال آن به بدن نوزاد تمیز وخشک نگه داشته شود پوشک را تا زیر بند ناف ببندید تا جریان هوا برای خشک کردن آن کافی باشد و ادرار با آن تماس نداشته باشد تا زمانی که محل بند ناف نوزاد ترمیم نشده برای حمام کردن نوزاد از وان استفاده نکنید.

در هوای گرم به نوزاد باید فقط پوشک و یک شورت و لباس نخی گشاد پوشاند تا جریان هوا زیر لباس نوزاد برقرار باشد و بند ناف سریع تر خشک شود.از پوشاندن لباس های زیر دکمه دار سر همی تا زمانی که بند ناف نیفتاده است، باید خودداری کرد .هرگز از پنبه خشک برای تمیز کردن بند ناف نوزاد استفاده نکنید، چون ممکن است الیاف پنبه روی بند ناف باقی بماند و باعث ایجاد حساسیت و حتی عفونت شود.

از نگهداری نوزاد در اتاق مرطوب خودداری کنید زیرا محیط گرم و مرطوب خشک شدن بند ناف را به تاخیر می اندازد .استفاده از الکل برای ضد عفونی کردن بند ناف لازم نیست، چرا که ممکن است روند افتادن آن را به تعویق بیاندازد .تورم یا قرمزی.جمع شدن چرک در محدوده بند ناف و تب کردن نوزاد از علایم عفونت می باشد و همچنین اگر ناف کودک قرمز
 یا ملتهب شد حتما با پزشک نوزاد تماس بگیرید .گاهی در محل اتصال بندناف به بدن نوزاد،ترشح شیری رنگ وبی بو و یا یکی دو قطره خون خارج می شود که اهمیتی ندارد.

منبع خبر:کانال تلگرام دکتر مهدی نیکجو

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :