کودک و نوجوان
1397/04/12 11:36

شناخت عواطف و احساسات مختلف برای کودکان زیر سه سال

شناخت عواطف و احساسات مختلف برای کودکان زیر سه سال، مانند استفاده از حواس پنجگانه، حیاتی و ضروری است. کودکان زیر سه سال باید این فرصت را داشته باشند که بدون هیچ نوع داوری درباره خوب یا بد بودن یک احساس، مجموعه عواطف خود را بشناسند، تجربه کنند و حضور آنها را در درون خود، به عنوان یک اتفاق طبیعی بپذیرند.

اینکه در وجود آنها مانند هر انسانی، احساس خشم، ترس، شجاعت، شادی، اضطراب و .. در کنار یکدیگر حضور دارند؛ و آنها می‌توانند در حین ارتباط با دیگران، عواطف مختلف مثل دوست داشتن، عصبانیت، رنجش، دلتنگی و .. را تجربه کنند.

یادگیری اینکه چه احساسی مخرب است و یا اینکه چه احساسی را در چه زمانی و به چه میزانی باید از خود بروز داد، چیزی ست که در مراحل بعدی رشد کودک جای می گیرد.

هم چنین لازم است که به کودک فرصت داده شود تا در کنار شناخت عواطف و احساسات مختلف خود، رفتار متناسب با آنها را از خود بروز دهد؛ هنگامی که احساس دلتنگی، شادی یا ترس دارد حق دارد  گریه کند، بخندد یا به والدین خود پناه ببرد.

کودکانی که در دوران خردسالی فرصتهای کافی برای شناخت و ابراز احساسات مختلف خود را به دست نمی آورند در بزرگسالی نیز توانایی تشخیص عواطف مختلف را در خود و دیگران نخواهند داشت و انتخاب رفتارهای متناسب با احساسات، برایشان دشوار و گیج کننده خواهد بود.


منبع خبر:کانال تلگرام دکتر مهدی نیکجو

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :