کودک و نوجوان
1397/04/12 11:07

‌آزمون بینایی بدو تولد تا یک سالگی

انجام برخی از ارزیابی ها مثل مطمئن شدن از شنوایی و بینایی کودک در سنین پایین بسیار ضروری است، زیرا هر گونه اختلال در آن ها کسب مهارت های لازم برای رشد و تکامل طبیعی را تحت تاثیر قرار می دهد.

نوزادی

در حالی که انگشتان خود را در فاصله 20 تا 25 سانتی متری چشم های کودک خود نگه داشته اید آن ها را در مقابل فرزندتان تا حدود 30 سانتی متری هر طرف سر او حرکت دهید. کودک باید انگشتان تان را تا حدود 15 سانتی متر از هر طرف خط وسط تعقیب کند.

چهار هفتگی

در حالی که انگشتان خود را در فاصله 20 تا 25 سانتی متری چشم های کودک خود نگه داشته اید آن ها را در مقابل فرزندتان تا حدود 30 سانتی متری هر طرف سر او حرکتw دهید. کودک شما باید انگشتان تان را در محدوده تقریبا 45 تا 60 سانتی متری تعقیب کند.

دوازده هفتگی

آزمون چهار هفتگی را برای کودک تکرار کنید. کودک باید بتواند انگشتان شما را به طور کامل از یک طرف تا طرف دیگر تعقیب کند، طوری که چشمانش یک محدوده 180 درجه را طی کند. اگر کودک شما در این سن نمی تواند انگشتان شما را در این محدوده حرکتی تعقیب کند بایستی با پزشک مشورت کنید.

شانزده هفتگی

چشم های نوزادان اغلب هر یک به طور مستقل حرکت می کند، ولی تا سن 16 هفتگی دید و دو چشمی ایجاد می شود، یعنی هر یک از چشم ها از حرکات چشم دیگر تبعیت می کند و کودک به تدریج دید سه بعدی پیدا می کند. یک شی آشنا مثل شیشه شیر یا اسباب بازی به کودک خود نشان دهید که بخواهد آن را بگیرد. وقتی چشمان کودک ثابت شدند متوجه واکنشی در چهره او می شوید مانند خوشحالی با دیدن شیشه شیر یا کنجکاوی با دیدن اسباب بازی. اگر فرزند شما به این طریق نسبت به مناظر جالب توجه واکنش نشان نمی دهد با پزشک مشورت نمایید.

بیست هفتگی

فرزندتان را به پشت بخوابانید و ببینید می تواند دست خود را ببیند یا خیر. کودک شما حرکات انگشتان خود را تماشا می کند و سعی می کند دستانش را طوری به هم بچسباند که انگشتان دو دستش روی هم قرار بگیرند.

بیست و چهار هفتگی

اسباب بازی های کودک را در یک طرف او بگذارید و ببینید آیا او به محرک های بصری که کمی خارج از دید مستقیم او هستند پاسخ می دهد یا خیر. کودک وضعیت خود را با خم شدن به عقب یا پایین آوردن سر برای دید بهتر طوری تنظیم می کند که بتواند اشیا را ببیند. اگر فرزند شما این گونه رفتار نکرد بایستی با پزشک مشورت کنید.

یک سالگی

برای آزمون واکنش نسبت به حرکت، یک شی را به سرعت در حوزه دید کودک خود حرکت دهید. کودک بایستی بتواند شی را که به سرعت حرکت می کند باچشمانش و بدون چرخاندن سر، تعقیب کند. اگر فرزندتان شی متحرک را تعقیب نمی کند بهتر است با پزشک مشورت کنید.

منبع خبر:کانال تلگرام دکتر مهدی نیکجو

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :