کودک و نوجوان
1397/04/12 11:01

کرم‌ ضدآفتاب برای کودکان

از چه سنی باید برای بچه از کرم ضد افتاب استفاده کرد باچه spf؟

زیر شش ماه توصیه می‌شود که از ضد آفتاب استفاده نکنید چون پوست لطیف کودک هنوز تکامل نیافته و سیستم خنک‌کردن پوست از راه عرق کردن نیز به‌خوبی گسترش پیدا نکرده است. در این سنین بهتر است از قرار دادن کودک در برابر آفتاب شدید (به خصوص از ساعت ده صبح تا دو ظهر) خودداری کنیم یا با سایبان و کلاه لبه دار و لباس‌های آستین‌بلند از او نگاهبانی کنیم تا هم آفتاب پوست گلبرگش را نسوزاند و نه این که آب بدنش از دست برود. پس از این دوره، می‌توان ضدآفتاب به کار برد و کمترین SPF آن باید 15-30 باشد و قبل از مصرف اندکی ازآن را روی مچ دست کودک امتحان کرد که حساسیت پوستی نداشته باشد.

از چه زمانی برای نوزادان باید ضدآفتاب استفاده شود؟
 

خیلی از پدر و مادر‌ها این سوال را دارند که آیا نور خورشید برای کودک تازه متولد شده‌شان مضر است یا نه. یا اینکه اصلا نکند به نور خورشید نیاز داشته باشد و اگر جواب مثبت باشد این نور باید مستقیم باشد یا غیرمستقیم و در چه ساعتی از روز برای کودکان بی‌خطر است؟

پس از گذشت دو ماه اول که نباید اجازه بدهید نور خورشید به طور مستقیم به نوزادتان بتابد.

نور خورشید ضروری است چرا که باعث تقویت رشد و استحکام استخوان‌های بدن می‌شود ولی نباید در ظهر تابستان یا زمانی که آفتاب شدید است آن‌ها را زیر نور خورشید بگذارید چون در آن صورت ضرر‌ش بیشتر از منفعتش خواهد بود. 

بهترین ساعت، ابتدای صبح و در زمان طلوع خورشید است و بعدازظهرها ساعت 5-6
بهتر است والدین در این زمان کودک خود را در مکانی که نور خورشید می‌تابد ببرند تا سبب شود کودک استخوان‌های قوی پیدا کند و بدن او ویتامین دی لازم را جذب کند. 

کودک تا زیر ۶ ماه نیاز به استفاده از کرم ضد آفتاب ندارد
بعد از ۶ ماه می‌توان کرم‌های ضد آفتاب مخصوص نوزادان را برای او استفاده کرد و سپس از حدود ۴ سالگی به بعد ضد آفتاب مخصوص کودکان می‌تواند در آفتاب سوزان به کار بیاید.توصیه می شود برای شیرخواران از کلاه لبه دار استفاده کنید.

منبع خبر:کانال تلگرام دکتر مهدی نیکجو

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :