کودک و نوجوان
1397/04/12 09:35

بسته شدن ملاج

وقتی بچه ای به دنیا می آید استخوانهای نرم دارد و به مرور زمان استخوان های او سفت و مستحکم می شود . در بالای سر نوزاد دو منطقه نرم وجود دارد که به آنها ملاج می گویند . یک مسئله که باعث نگرانی مادران جوان می شود این ملاج ها هستند . بسیاری از مادران میگویند که ملاج بچه من چرا بزرگ است ؟یا چرا بسته نمی شود ؟

نکته مهمی که باید دانست این است که ملاج پشتی در سن شش ماهگی و ملاج جلویی در سن هجده ماهگی باید بسته شود . اگر این ملاج ها بزرگتر از حد عادی باشد و یا در سنین ذکر شده بسته نشود بیشتر از هر چیز باید دو مسئله را مد نظر داشت : 

مورد اول در کودکانی که کمبود ویتامین D دارند بسته شدن ملاج ها باتاخیر رخ می دهد که البته به خاطر اینکه مادران ما فرزندانشان را کمتر در معرض نور آفتاب قرار می دهند و در دادن مولتی ویتامین کوتاهی می کنند بیشتر دیده می شود 

دوم اینکه این مسئله می تواند ناشی از کمبود تیروئید باشد . که چون این بیماری آثار بدی بر هوش کودک دارد باید سریعا پیگیری شود .

در صورتی که رشد دور سر کودک با استاندارد نمودار هم‌خوانی نداشته باشد باید مسائل زیر را بررسی کنید:

مراقبت  کودک

اگر دور سر بزرگ باشد: 

متخصص اطفال سی تی اسکن یا سونوگرافی تجویز خواهد کرد تا هیدروسفالی (وجود مایع اضافی در اطراف مغز) را بررسی کند.

اگر دور سر کودک کوچک باشد:

پزشک احتمالا درباره اختلال‌های رشد مطالعه خواهد کرد. زمانی که کودک کالری کافی دریافت نکند یا قادر به استفاده از آنها نباشد سلامت و رشد طبیعی ممکن نخواهد بود. 

اما به طور کلی در این مورد پزشک ابتدا متوجه کاهش وزن و قد در نمودار رشد می‌شود پیش از آنکه بتواند کوچک بودن دور سر را مشاهده کند. در موارد بسیار نادر اندازه بسیار کوچک سر یا عدم رشد آن نشان دهنده وجود ناهنجاری‌هایی در مغز است اما باز هم تاکید می‌شود که این موارد بسیار نادر است.     

منبع خبر:کانال تلگرام دکتر مهدی نیکجو

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :