کودک و نوجوان
1397/04/11 10:21

راهکارهایی برای درمان اختلال خوردن در کودکان

اصل درمان، عدم غذا دادن اجباری است. با زور غذا دادن مهمترین علت اختلال خوردن است. کودکان نباید وادار به خوردن شوند. یک مثل قدیمی میگوید: هر مردی می تواند یک اسب را به طرف آب هدایت کند ولی حتی 20 مرد هم نمی توانند یک اسب را وادار به نوشیدن آب کنند.

کودکان به سرعت یاد میگیرند که میتوانند از اجبار مادران و پدران در وادار کردن آنها به خوردن جلوگیری کنند، آنها می توانند دعوا کنند، محتوای قاشق را روی زمین یا فرش بریزند، غذا را تف کنند و آن را بالا بیاورند. این کودکان ممکن است به علت تغذیه احباری و زوری، از اغلب غذاها حالشان به هم بخورد و آن را نامطبوع بپندارند، چون یادتان نرود که: محرومیت باعث لذت می شود، یعنی کودکانی که با میل خود و مطابق با میزان گرسنگی خود غذا میخورند از آن غذایی که میخورند لذت بیشتری می برند و این باعث می شود در وعده های غذایی، مقدار بیشتری بخورند. در حالیکه وقتی کودک اصلا گرسنه نیست و به زور به او غذا داده می شود آن غذا در نظر وی یک شربت بد بوی تلخ  و نامطبوع است و از خوردن آن سر باز می زند.
یادتان نرود، تا حالا هیچ کودکی در دنیا براثر گرسنگی نمرده یا سلامت جسمانی اش به خطر نیفتاده است (بر اثر گرسنگی نه براثر قحطی).

یادتان نرود اشتهای کودکان همانند اشتهای بزرگسالان از وعده ای به وعده ای دیگر و از روزی به روزی دیگر تغییر می کند و عدم تشخیص این مسئله باعث می شود که مادر او را با بچه های همسایه یا بستگان مقایسه کند.

پس لطفا:

1- به کودکان خود به زور و اجبار غذا ندهید (مهمترین اصل درمان).
2- کودکان برای غذا خوردن احتیاجی به تشویق ندارند، همانطور که برای نوشیدن آب و نفس کشیدن نیازی به تحسین ندارند. پس آن را جلوی کودک بگذارید تا بر اساس اشتهای خود از آن بخورد.
3- همیشه به مقدار کمتر از اشتهای کودک در ظرف، غذا بریزید، چون غذای کم در بشقاب باعث تقویت کودک برای اتمام آن می شود. در صورتی که آن مقدار را خورد دوباره برایش غذا بریزید.
4- وعده های غذایی را رعایت کنید و ساعت به ساعت غذا را به زور در حلق کودک نریزید.
5- از پر کردن شکم کودک خود با هله هوله و خوراکی های بی کیفیت سوپرمارکت ها خودداری کنید. هر چه دیرتر کودکان با خوراکی هایی همچون پفک، چیپس، لواشک و.... آشنا شوند بهتر است (پدران گرامی، لطفا وقتی از سرکار برمیگردید از خرید این تنقلات بی کیفیت خودداری کنید، این اسمش مهربانی و نازکردن بچه نیست).
6- در صورتی که کودک شما در وعده غذایی چیزی نخورد نگذارید بعد از جمع کردن سفره به سراغ خوردن خوراکی های سوپرمارکت برود.
7- غذا خوش رنگ و بو باعث تقویت اشتهای کودک می شود، غذای کودک را خوشمزه و خوش رنگ تهیه کنید.

منبع خبر:کانال تلگرام دکتر مهدی نیکجو

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :