کودک و نوجوان
1397/03/28 13:31

درمان یبوست در کودکان


نوزادان پس از هر بار شیر خوردن ،شیر مادر را دفع می کنند و گاهی حتی این دفع ممکن است به فاصله ی یک هفته اتفاق بیفتد که مدفوع بدون درد ، نرم و طبیعی است  و نوزاد برای دفع  احساس هیچ گونه ناراحتی نمیکند در این صورت نمی توان این اتفاق را یبوست نوزاد دانست. باور غلط برخی والدین این گونه است که نوزاد هر روز باید اجابت مزاج داشته باشد.اما دفع مدفوع و سهولت تخلیه مهم تر از تعداد دفعات آن است.

اگر تغذیه نوزاد از شیرمادر به شیر خشک تبدیل شودعملکرد روده ممکن است تغییر یابد ودستگاه گوارشی به آن واکنش نشان دهد..والدین باید  عادت های کودک خود را زیر نظر داشته باشند برخی از کودکان هنگام اجابت مزاج خیلی به خود فشار می آورند به اندازه ای که پوست صورتشان قرمز می شود حال اگر مدفوع سفت نباشد نمی توان آن را یبوست تلقی کرد و نباید از این اتفاق ابراز نگرانی کرد.

اکثر اوقات در یک برهه ای از زمان به یبوست مبتلا می شوند این دوره معمولا کوتاه بوده و با درمان های ساده برطرف می شود.  سن آغاز یبوست ،همان سن شروع به دادن غذای کمکی است و بعد از آن به ترتیب گرفتن کودک از شیر مادر،رفتن کودک به مدرسه و مهد و هر دوره ی دیگر که بدون هیچ مشکل زمینه ایی بروز می دهد.
 بسیاری از یبوست های روز ها و ماه های اول پس از تولد بدون مشکلات قبلی ایجاد می شود و  پس از مدتی هم از بین می رود اما در هر حال همه ی یبوست ها باید متخصص اطفال را  در جریان گذاشت.

 دلایل مبتلا شدن به یبوست در کودکان

از دلایل ابتلا به یبوست تغییر رژیم غذایی،کمتر شدن مصرف آب و مایعات ،جلوگیری کردن از اجابت مزاج و بی توجهی کردن به آن ،سفر و تغییر شرایط آب و هوایی با مسافرت ،تنبلی روده ها و به هم ریختن نظم عادات روزانه  و طبیعی است.
 
  علائم یبوست در کودکان

    درد های شکمی
    بی اشتهایی و بی قراری


کودک به دلیل درد زیاد هنگام اجابت مزاج از رفتن به دستشویی خودداری می کند
نوزادان با فشار آوردن به خود و تغییر رنگ پوست و کودکان برای اینکه جلوی خود را بگیرند و به خودشان فشار بیاورند روی نوک پا راه می روند.

اگر والدین به این نکات دقت نداشته باشند یبوست در کودک با جذب شدن آب مدفوع  افزایش خواهد یافت  و به مراتب دفع های بعدی سخت تر و دردناک تر خواهد بود  هنگامی که در مدفوع خون دیده شود  باید آن را جدی گرفته  و بهتر است که برای درمان آن هر چه سریع تر اقدام کرده و به متخصص اطفال مراجعه کنید.

منبع خبر:کانال تلگرام دکتر مهدی نیکجو

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :