کودک و نوجوان
1397/04/10 13:44

ضایعات پوستی در حساسیت به شیر

شیر یکی از متداولترین مواد آلرژی ‌زا برای کودکان زیر سه سال است. بیشتر نوزادانی که به شیر آلرژی دارند خیلی زود (در طول یک سالگی) علائم آن را نشان می‌دهند و بسیاری از کودکان در حین بزرگ شدن آلرژی به شیر را از دست می‌دهند. آلرژی به شیر با عدم تحمل لاکتوز تفاوت دارد. در آلرژی، ماده آلرژی ‌زا باعث ایجاد  واکنش سیستم ایمنی در بدن می‌شود در حالی ‌که در عدم تحمل ماده غذایی، تنها دستگاه گوارش درگیر می‌شود. تحریکات پوستی یکی از علائمی است که نشان می‌دهد ممکن است کودک به شیر آلرژی داشته باشد.


انواع جوش‌ها و تحریکات پوستی ناشی از آلرژی شیر

انواع مختلفی از جوش‌های پوستی می‌تواند نشان‌ دهنده آلرژی کودک به شیر باشد. برخی از متداولترین انواع تحریکات پوستی ناشی از آلرژی به شیر عبارتند از آکنه، کهیر و اگزما. همه این علائم ممکن است در هر بخش از بدن نوزاد دیده شوند. با این ‌حال تحریکات پوستی ناشی از آلرژی به شیر ممکن است در اطراف دهان کودک متمرکز باشد. تحریکات پوستی آلرژی به شیر ممکن است به صورت یک حلقه قرمزرنگ دور مقعد کودک نمایان شود که اغلب با تحریکات پوستی ناشی از پوشک همراه می‌شود.


تشخیص تحریکات پوستی آلرژی بشر از سایر مشکلات پوستی

تحریکات پوستی ناشی از آلرژی شیر معمولاً اندکی پس از مصرف شیر (ظرف چند ساعت) بروز می‌کند. در صورتی که کودک واکنش آلرژی نشان دهد، اغلب علایم دیگری مانند اسهال، استفراغ، آب‌ریزش بینی، تحریک ‌پذیری، مشکلات تنفسی و تورم نیز بروز میکند. در صورتی‌ که کودک از شیر مادر تغذیه می‌کند و به شیر گاوی که مادر مصرف کرده است آلرژی دارد، احتمالاً ظرف دو تا 24 ساعت ساعت پس از این که مادر لبنیات مصرف کرد، علایم واکنش آلرژی شروع می‌شود.


درمان آلرژی شیر

بهتر راه درمان تحریکات پوستی ناشی از آلرژی به شیر، قرار ندادن کودک در معرض لبنیات است. برای این کار باید لبنیات از رژیم غذایی مادر و کودک حذف شود و تمام منابع غذایی تهیه شده با شیر یا سایر محصولات لبنی در نظر گرفته شود. باید حداقل به مدت دو یا سه هفته لبنیات را از رژیم غذایی کودک حذف کنید و ببینید آیا علائم بهبود می‌یابد یا خیر. در صورتی که کودک از شیر مادر تغذیه می‌کنند و شک دارید تحریکات پوستی او در اثر پروتئین‌های گاوی موجود در شیر مادر است، حداقل به مدت چهار هفته باید لبنیات از رژیم غذایی مادر و کودک حذف شود تا ببینید علائم بهبود می‌یابد یا خیر.


مشکلات پوستی شایع در نوزادان

در صورتی که تمام محصولات لبنی از رژیم غذایی کودک حذف کنید اما هنوز مشخص نیست علت تحریکات پوستی او چیست، به دنبال عوامل دیگر مشکلات پوستی بگردید. شایع‌ترین مشکلات پوستی در نوزادان عبارتند از تحریکات پوستی ناشی از قارچ، تحریکات پوستی تماسی و زرد زخم

منبع خبر:کانال تلگرام دکتر مهدی نیکجو

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :