کودک و نوجوان
1398/11/12 14:57

چطور می‌توانم هوش هیجانی فرزندم را تقویت کنم؟

یکی از ابعاد هوش هیجانی این است که فرد بتواند پیام‌های غیرکلامی را دریافت کند و تشخیص دهد. گاهی اوقات افراد احساساتشان را به صورت مستقیم بیان نمی‌کنند، بلکه آن احساسات در حالت‌های چهره یا رفتارهای غیرکلامی آنها، مانند محکم کوبیدن در اتاق هنگام عصبانیت، بروز پیدا می‌کند.

یکی از راه‌هایی که پیشنهاد می‌شود این است که انیمیشن‌هایی را برای فرزندتان تهیه کرده و او را به بازی «حدس زدن احساسات» دعوت کنید. بازی به این صورت است که ابتدا به همراه او بخشی از انیمیشن را به صورت بی‌صدا تماشا می‌کنید (مدت زمان، بستگی به حوصله فرزندتان دارد) و هر دو سعی می‌کنید احساس شخصیت‌های انیمیشن را در هر لحظه حدس بزنید و بگویید به خاطر مشاهده چه نشانه‌هایی چنین حدسی زده‌اید. مثلاً چون الآن این شخصیت دراز کشیده و یک پایش را روی پای دیگرش انداخته، از چیزی خیالش راحت است و احساس آرامش می‌کند؛ یا چون الآن این شخصیت دستش را مشت کرده و دندان قروچه می‌رود، تَنِش دارد از چیزی عصبانی است و... سپس فرزندتان می‌تواند انیمیشن را به صورت باصدا ببیند و اتفاقات را با حدس‌هایتان مقایسه کند.

این کار با جلب توجه فرزند دلبندتان به احساسات و نشانه‌های آنها، مهارت‌های اجتماعی، مانند برقراری ارتباط مؤثر و توانایی همدلی با دیگران را در او تقویت می‌کند.

جالب است بدانید انجام فعالیت بی‌صدا دیدن فیلم، جهت تقویت هوش هیجانی به بزرگسالان نیز توصیه می‌شود.

 

منبع: نیکزی، خانواده بالنده

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :