کودک و نوجوان
1398/11/07 12:08

توصیه‌های مهم یک فعال حوزه کودک درباره کودکان مناطق سیل‌زده

در کمپ‌ها یا مناطق زلزله‌زده/سیل‌زده، یکی از نکاتی که سازمان‌های مسئول باید به‌ آن توجه کنند، تامین امنیت کودکان است. همانطور که در شهرهای سیل‌زده، افرادی ممکن است از باقیمانده‌ منازل مردم دزدی کنند، باید به «احتمال» حضور کودک‌آزارها در مناطق بحران‌زده‌ هم فکر کرد.
:small_blue_diamond‏بدون ایجاد جو روانی بی‌مورد، به عنوان نوعی پروتکل دائمی، همیشه باید به مردم آسیب‌دیده و ساکن در کمپ‌ها یا نقاط مختلف بحران‌زده نیز نکاتی را از این منظر گوشزد و اطلاع‌رسانی کرد تا بیشتر مراقب بچه‌ها باشند.
:small_blue_diamond:‏معمولا دستگاه‌های امنیتی و انتظامی، در مواقع بحرانی، خصوصا وقتی که حجم آسیب‌ها بالاست، ممکن است اینقدر جزئی نتوانند روی مساله‌ای تمرکز کنند یا آموزش لازم را ندیده باشند. علاوه بر توقع از نهادهای مسئول، آگاه‌سازی مداوم خود خانواده‌ها از این نکته، کاری است که رسانه‌ها باید انجام دهند.
:small_blue_diamond:‏اگر قرار است به طور مستقل، کمک‌هایی ویژه و «برای کودکان» گردآوری و «توزیع» شود، اولا باید نهادها و گروه‌هایی این کار را انجام دهند که تخصص دارند، خصوصا در توزیع که کاری است دشوار. دوما اطمینان حداکثری در مورد سلامت افراد مجری وجود داشته باشد.
:small_blue_diamond:‏فارغ از مساله‌ امنیت، خود تخصص داشتن و شناختن «روش توزیع وسایل مربوط به کودکان» مثل اسباب‌بازی، بسیار مهم است. کسانی که تجربه‌ آن را دارند، می‌دانند که چه اتفاق‌هایی می‌افتد. وقتی یک وانت با اسباب‌بازی وارد یک کمپ می‌شود یا در یک خیابان توقف می‌کند، مدیریت مواجهه کودکان با چنین محموله‌ای و نحوه توزیع آن کار بسیار تخصصی و دشواری است.

یک نکته مهم: کودک‌آزاری، فقط تجاوز جنسی به کودکان نیست. دزدی از وسایل بچه‌ها، کتک‌زدن آنان، حتی دزدیدن بچه‌ها و ده‌ها اقدام دیگر است. اینها حداقل‌ها هستند وگرنه خیلی مسائل به ظاهر ساده نیز از نظر برخی، کودک‌آزاری به شمار می‌آیند.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :