کودک و نوجوان
1398/10/22 16:09

بلوغ

در گذشته خانواده‌ها در تربیت جنسی نقش مستقیمی نداشتند. بچه‌ها هر چیزی را از اجتماع دریافت می‌کردند. اساساً در جوامع سنتی به خاطر مسئله حیا و حفظ حریم‌ها از خانواده سلب مسئولیت شده بود و اکثر افراد بخشی را از مدرسه می‌گرفتند و الباقی مسائل متولی خاصی نداشت و به حال خود رها شده بود!! به عنوان مثال یکی از دوستان تعریف می‌کرد که اولین بار در مورد بلوغ، خیلی از چیزها را از یک راننده‌ی تاکسی یاد گرفت یا دوست دیگری می‌گفت اکثر مسائل را از هم‌کلاسی‌هایش یاد گرفته بود. از قضا دوستش خیلی از مسائل غیرشرعی را برای او گفته بود و تأکید کرده بود انجام این‌ها واجب است!

خانواده‌ها قطعاً باید در تربیت جنسی ورود پیدا کنند اما جهت ورود خانواده‌ها و نوع برخورد آن‌ها بسیار مهم است، اما علت اهمیت نقش خانواده‌ها چیست؟!

چندین مورد را می‌توان برشمرد که این‌ها برخی از موارد هستند:

۱. اکثر روان‌شناسان معتقدند که نود درصد شخصیت انسان در هفت سال اول شکل می‌گیرد و مهم‌ترین نقش در شکل‌گیری شخصیت کودک نیز با خانواده است. در این دوره طلایی شکل‌گیری شخصیت کودک از بعد جنسیت هم بسیار مهم است و باید به آن توجه داشت.

۲. با زیاد شدن رقبای تربیتی مانند رسانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی، گروه‌های مختلف اجتماعی و ... نقش خانواده‌ها بسیار اهمیت پیدا کرده است.

۳. هیچ کس مانند خانواده دلسوز فرزندان نیست و کمترین میزان آزمون و خطا!! زمانی است که والدین مسئولیت این موضوع را بپذیرند

۴. و...

مهم‌ترین کسانی که می‌توانند عهده‌دار تربیت جنسی کودکان شوند والدین هستند اما این موضوع نیاز به آموزش دارد. نقش خانواده‌ها در قبال شکل‎دهی به شخصیت فرزندان، پیش از تولدشان شروع می‌شود. گرایش خانواده‌ها به تک فرزندی و گرایش به داشتن دختر یا پسر نیز باعث می‌شود جنسیت دلخواه خود را بر فرزندشان تحمیل کنند و در نتیجه بسیاری از اوقات دختر را پسر و پسر را دختر تربیت می‌کنند.

اگر دقت کرده باشید هر روز هم کلاس‌های تربیت جنسی بیشتر و بیشتر می‌شوند و همه روزه افرادی با ذهنیت غلط یا غیرجامع در مورد تربیت جنسی صحبت می‌کنند تا جایی که پای افراد مریض هم به این عرصه باز شده و نسخه‌هایی کاملاً اباحه‌گرایانه برای تربیت جنسی می‌دهند!
:pushpin: مهم‌ترین وظیفه‌ی خانواده‌ها در هفت سال اول، تثبیت جنسیت کودک است. تثبیت جنسیت یعنی پسر، پسر بزرگ شود و دختر، دختر بزرگ شود. بنابراین تثبیت جنسیت به معنای هماهنگی و یکپارچگی ذهنی و عاطفی شخصیت با سایر جنبه‌های شخصیت فرد است. یعنی ذهن فرد و روحیات و عواطف او با جنسیت زیستی او یکی باشد.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :