کودک و نوجوان
1397/04/09 09:37

از کودک ختنه شده در منزل، چگونه مراقبت نماییم؟

کودکان پسر فقط یکبار ختنه می شوند و برای این منظور لازم است اتفاقات زمان ختنه و پس از آن را بشناسید تا دچار نگرانی نشوید و از سویی هم بهترین مراقبت را در خانه انجام دهید.
 
پس ازختنه، ممکن است  یک پانسمان با گاز وازلین در ناحیه ختنه استفاده شود (البته با روش رینگ نیاز به آن نیست). گاز وازلین (یا گازحاوی مواد چرب کننده) مانع از چسبیدن پانسمان به پوست ناحیه ختنه می شود. این گاز معمولا بعد از ۲۴ ساعت می افتد.

در طی ۳-۲ روز، کودک از این جراحی بهبود می یابد؛ البته روند بهبودی هر کودک متفاوت است و بهبودی کامل تا یک ماه هم می تواند طول بکشد.
 

مهم ترین عوارض ختنه

 خونریزی
 
معمولا درهمان روز خونریزی از لبه های بریده شده ختنه گاه متوقف می شود. بعد از ختنه، خونی شدن پوشک شایع است. در طول ۲۴ ساعت اول با هر بار تعویض پوشک، آن را از نظر خونریزی فعال کنترل کنید. نقطه های خونی طبیعی هستند - نه لکه های بزرگتر از ۲ تا ۳ سانتی متر - بنابراین اگر خون بیشتری دیدید به پزشک مراجعه کنید.

تغییر رنگ

بلافاصله بعد از ختنه، گلنس (سر آلت) ممکن است قرمز و براق یا حتی بنفش باشد چون پوستی که روی نوک آلت را می پوشاند مثل یک غشاء مخاطی عمل می کرد. وقتی این پوست توسط ختنه برداشته شد، نوک آلت ضخیم و تیره تر می شود.

نوک آلت کودک ممکن است سفید مایل به زرد یا لکه های زرد در یکی دو روز اول بعد از جراحی باشد که یک نوع دلمه بستن پس از جراحی است و کاملا طبیعی است و ۳-۲ روز بعد از ختنه ممکن است پوست به نظر سبز و زرد برسد و نگران کننده نیست.

تورم

 ورم زیر و پشت سر آلت بلافاصله بعد از ختنه یکی ازعلایم بهبودی است و بعد از یکی دو هفته خوب می شود. سر آلت کودک را در پوشک بالاتر قرار دهید.

تغییر اندازه

آلت کودک بعد از ختنه ممکن است کوچکتر به نظر برسد به این علت که پوست دور آلت باعث صاف تر نگه داشتن آن می شود در نتیجه پس از ختنه با برداشتن این پوست آلت کودک در حالت ریلکس قرار می گیرد.

حمام مکرر کودک

بعد از ختنه ، کودک را تا یک هفته هر روز با آب گرم حمام کنید. می توانید بعد از افتادن پانسمان گاز وازلین، این کار را انجام دهید ولی اگر خودش نیفتاد، با حمام دادن کودک پانسمان خیس خورده و برداشته می شود. تغییر رنگ با قطره های خون لخته شده بعد از برداشتن پانسمان طبیعی است.

پیشگیری از چسبندگی پوست

بعد از یکی دو هفته اول در ادامه بهبودی لبه های پوست آلت را با ملایمت به عقب بکشید. این کار از چسبندگی پوست به سر آلت پیشگیری می کند.

استفاده از پماد محافظ 

به کار بردن یک پماد محافظ روی آلت پس از هر بار حمام و هر بار تعویض پوشک تا بهبودی کامل ختنه، از چسبیدن ناحیه ختنه شده به پوشک جلوگیری می کند.

استفاده از مسکن در صورت نیاز

نوزاد و شیرخوار ممکن است برای ساعتی پس از ختنه بی قراری کند و درد داشته باشد ولی تمام روز نخواهد بود. علایم درد می تواند شامل گریه و مشکلاتی در خواب و تغذیه باشد. در ۲۴ ساعت اول پس از ختنه می توانید درد کودک را با استامینوفن تسکین دهید. پزشک آن را برای فرزندتان تجویز خواهد کرد.

چه وقت به پزشک مراجعه کنید:

※اگر کودک خونریزی فعال داشت (لکه های خون بزرگتر از قطر ۲ تا ۳ سانتی متر روی پوشک) برای کم کردن سرعت خونریزی، با انگشت شست و اشاره به صورت یک حلقه اطراف و بالای آلت کودک را ۵ دقیقه فشار دهید و کودک را سریع به اورژانس ببرید 
※ اگر قرمزی پوست به شکم و پاها انتشار یابد، 
※ در صورت تب، 
※ اگر بی اشتهایی ادامه یابد، 
※ در صورت استفراغ، 
※ وجود ترشح مایع زرد رنگ از محل ختنه، 
※ در صورت مشکل ادرار کردن بعد از ختنه (مثلا اگر پوشک شیرخوار کمتر از معمول خیس می شود). 

نکات کلیدی

تا ۲۴ ساعت بعد از ختنه پانسمان می افتد. تا وقتی که کودک بهبود یابد پماد محافظی که پزشک تجویز کرده را روی ناحیه ختنه بعد از هر بار حمام یا تعویض پوشک استفاده کنید. برای تسکین درد به کودک استامینوفن بدهید. طبق دستور پزشک، اگر کودک علایمی نظیر خونریزی فعال، تب، بدتر شدن قرمزی یا ورم، ترشح مایع زرد از محل جراحی ختنه، و یا مشکل دفع ادرار داشت سریعا کودک را به مراکز درمانی ببرید.

منبع خبر:کانال تلگرام دکتر مهدی نیکجو

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :