کودک و نوجوان
1397/06/18 16:48

بهانه‌گیری کودک در مورد غذا

رفتارهای کودک بهانه گیر نشانه‌هایی دارد که بد نیست آنها را بشناسید تا از راه های مناسب از بیشتر و بیشتر شدن آن جلوگیری کنید:

این نوع بهانه‌گیری، پایان‌ناپذیرست و فهرست غذاهایی که کودک بهانه‌گیر دوست ندارد و نمیخورد، به تدریج زیاد خواهد شد تا جایی که به عنوان مثال فقط نان و مربا میخورد.این بهانه‌گیری حتی ممکنست به بشقاب غذا، رنگ لیوان و غیره نیز سرایت کند.در واقع کودک بهانه‌گیر سعی دارد از غذا به عنوان ابزاری برای تسلط بر والدین استفاده کند.

اما راه‌حل چیست؟

اگر فرزندتان ناگهان علاقه‌ اش را به غذایی از دست میدهد و از خوردن آن امتناع دارد،توجهی نکنید. اجازه دهید آنچه دوست دارد، بخورد و آنچه را نمیخواهد، نخورد و پس از اتمام زمان غذا خوردن، ظرف غذایش را بدون هیچ اشاره و اهمیتی بردارید. اگر مشخص کرد که "من از لوبیا بدم می‌ آید"، حساسیت نشان ندهید و چند روز بعد دوباره لوبیا در غذا بریزید. احتمالاً غذایش را میخورد چون میداند علاقه نداشتن او توجه کسی را جلب نکرده و باید به دنبال راهی دیگر برای جلب توجه باشد.

وحدت کلمه داشته باشید. نمیشود شما بگویید 3 قاشق بخاطر من بخور و بعد پدر در ادامه بگوید دو قاشق هم بخوری اشکال ندارد و بعد کودک 1 قاشق بخورد. وقتی شما یا همسرتان اختلاف داشته باشید کودک از شرایط استفاده خواهد کرد.

هرگاه متوجه شدید دلیل علاقه نداشتن به غذای خاص، طعم و مزه غذا نیست و تنها احساس نامطلوب غذا در زبان و دهان است، شیوه تهیه را عوض کنید. برای مثال، اغلب کودکان به هویج خام بیشتر از پخته علاقه‌مندند و یا سیب‌زمینی سرخ کرده را به آب‌پز ترجیح میدهند. نوعی را که دوست دارد، برای او تهیه کنید.

هیچگاه چند نوع خوراکی را به کودک پیشنهاد ندهید تا از میان آنها یکی را برگزیند، زیرا اینکار دردسرساز است. تا حد امکان برای اعضای خانواده1نوع غذا بپزید. او باید بداند، خانه رستوران نیست و گرنه پیام نادرستی از غذا خوردن دریافت میکند.

اگر فرزندتان غذایش را نمیخورد، او را تا اتمام غذا سر سفره یا میز ننشانید و بهترست با او سازش کنید، یعنی بگویید: "3 قاشق از غذایت را بخور، بعد میتوانی بروی". کوتاه نیایید و 3 قاشق را جدی بگیرید. باور کنید فرزند شما با 1 وعده غذا نخوردن سوء تغذیه نمیگیرد. پس باقیمانده غذایش را نخورید و یا به او شکلات و بیسکوییت ندهید، چون باید بداند اگر غذایش را نخورد، چیز دیگری به جای غذا به وی داده نخواهد شد.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :