کودک و نوجوان
1398/07/08 14:52

چرا بچه ها گاز می گیرند؟

گاهی اوقات والدین با دیدن برخی رفتارها در کودک خود مضطرب می شوند و به دنبال علت رفتار و راه حل های آن می گردند. یکی از این رفتارها، گاز گرفتن است. والدین وقتی می بینند که فرزندشان بچه های دیگر را گاز می گیرد تا اسباب بازی آنها را صاحب شود، یا مادرش را گاز می گیرد تا به بیسکویت مورد علاقه اش برسد و یا با ناراحتی برادر کوچکش را گاز می گیرد، به شدت ناراحت می شوند و  به دنبال روشی برای مقابله با این رفتار ناپسند کودک خود می شوند. 

کودک ممکن است به یکی از دلایل زیر گاز بگیرد:

-دندان هایش درآمده یا در شرف درآمدن است. او به خاطر احساس درد و نارحتی، این کار را می کند و معمولا با شنیدن صدا یا دیدن واکنش فرد مضروب، دیگر کار خود را تکرار نمی کند.
-به خاطرنشان دادن هیجان و احساس یا جلب توجه، این کار را می کند. در اغلب اوقات، او با شنیدن «نه! نه! نه!»، دست از کار خود می کشد.
-گاهی گاز گرفتن، روشی برای بروز خشم و عصبانیت او است. بچه ها تا وقتی مهارت کلامی پیدا نکرده اند، نمی توانند در موقعیت های حساس، به سرعت، کلمات مورد نیاز خود را بیابند و بازگو کنند. بنابراین دنبال روش جایگزین هستند.
-کودکان در سنین سه و بالای آن، قصد کنترل دیگران، به خصوص کودک دیگر را دارند. هم چنین خشم از بازنده شدن یا حس ضعف و ترس از آزار دیگران، ازعوامل گاز گرفتن است. 
-گرسنگی، خستگی، بی حوصلگی و ترس هم می تواند باعث شود فرزندتان، دندان هایش را به کار بیندازد.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :