کودک و نوجوان
1398/07/07 16:40

‍ کدام علائم به شما می‌گویند کودکتان عفونت مجاری ادراری دارد؟

 عفونت مجاری ادراری بیماری شایعی در بین کودکان است که خیلی راحت توسط باکتری‌ها به آنها منتقل می‌شود. به همین دلیل لازم است مادران بعضی وقت‌ها بیشتر به دفعات دستشویی رفتن کودک‌شان دقت کنند تا اگر به‌طور ناگهانی این دفعات زیاد شد، او را پیش پزشک ببرند.

 عفونت مجاری ادراری دو دسته است که یکی عفونت سیستم ادراری تحتانی در مثانه و دیگری عفونت در سیستم ادراری فوقانی در کلیه است. چیزی که در این میان اهمیت دارد این است که عفونت‌های مثانه پیشرفت نکنند و به سمت عفونت مجاری ادراری فوقانی نروند.

 علائم عفونت مثانه ممکن است تحریک‌پذیری ادرار و خیس کردن به‌طور مداوم، عدم کنترل ادرار، تکرر ادرار یا سوزش ادرار باشد که به آن سیستیت مثانه می‌گویند. عفونت مجاری ادراری معمولا در دختران بیشتر از پسران اتفاق می‌افتد چون مجرای ادراری دختران کوتاه‌تر و مستقیم است. بنابر‌این ما این احتمال را می‌دهیم که دختران بیشتر مبتلا شوند. عفونت ادراری در بچه‌های زیر 12 سال بسیار شایع است اما معمولا انتظار نداریم که در پسر‌‌های زیر یک تا سه‌ساله به دفعات زیاد عفونت ادراری داشته باشند. برای همین وقتی پسری دچار عفونت ادراری می‌شود ما فورا به دنبال دلیل آن می‌گردیم.

 معمولا در مواقع شستشو اگر حرکت دست از عقب به جلو باشد، باعث انتقال باکتری‌های انتهای روده به ناحیه دستگاه ادراری می‌شود. به غیر از باکتری‌ها ویروس‌هایی هم هستند که باعث التهاب یا سیست مثانه می‌شوند اما شایع‌ترین علت عفونت‌های ادراری باکتری‌ها و از جمله باکتری‌ای‌کولای (E.coli) و باکتری کِرِپسیِلا که شایع‌ترین هستند همین روش شستشو است.

 عفونت‌های ادراری در کودکان

مادران می‌توانند با کمی دقت در تعداد دفعات دستشویی رفتن فرزندشان به این بیماری مشکوک شوند. برای مثال بچه‌ای که تا پیش از این روزی 3‌بار خودش را خیس می‌کرد و یا 4‌بار دستشویی می‌رفت حالا خیلی بیشتر به دستشویی می‌رود. این بیماری در بچه‌های کوچکتر که نمی‌توانند حرف بزنند، هم به این صورت خود را نشان می‌دهد که وقتی بچه سر جایش خوابیده،‌در هنگام خیس کردن گهگاه ناله و بی‌قراری می‌کند که این به دلیل سوزش ادرار در آنها است. معمولا تشخیص علائم عفونت ادراری‌تحتانی‌در بچه‌های زیر یک‌سال خیلی سخت است مگر اینکه مادر دقت کند که دفعات خیس کردن کودک خیلی بیشتر شده و او در حالت خواب یا در جای خود در هنگام تخلیه ادرارش، نق می‌زند و بی‌قراری می‌کند. در بچه‌های کوچکتر از یک سال معمولا عفونت زود پیشرفت می‌کند و به طرف عفونت ادراری مجاری فوقانی (کلیه) می‌رود و در خیلی از مواقع ممکن است عفونت ادراری با تب همراه باشد.

 

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :