کودک و نوجوان
1398/06/17 15:55

ژنتیک در ابتلا به اتیسم ۸۰ درصد نقش دارد

بنابربررسی بیش از ۲ میلیون نفر از ۵ کشور، محققان سوئدی به این نتیجه رسیدند که ژنتیک، در ابتلای افراد به اختلال طیف اتیسم،  ۸۰ درصد نقش دارد. 

 این بررسی نشان می‌دهد که عوامل زیست‌محیطی فقط ۲۰ درصد خطر ابتلا به اتیسم را بالا می‌برند. در آمریکا از هر ۵۹ کودک، ۱ نفر به اتیسم مبتلاست و این یافته کمک می‌کند تا دلایل ژنتیکی این بیماری بیشتر از سابق مورد بررسی قرار بگیرند.

همچنین نگرانی زنان باردار را نسبت به عوامل ایجاد کننده اتیسم مرتبط با مادر- مانند وزن، روش و زمان زایمان یا تغذیه- کم می‌کند. این تحقیق نشان می‌دهد، عواملی که موجب بیماری اتیسم در کودک می‌شوند، ربط چندانی به وضعیت سلامت مادر هنگام بارداری ندارد یا اگر هم ارتباطی وجود دارد، بسیار کم و ناچیز است.

بنابه گفته محققان همه‌گیرشناسی موسسه کارولینسکا در استکهلم سوئد، بیشترین خطری که کودکان را در معرض ابتلا به اختلال طیف اتیسم قرار می‌دهد، عوامل ژنتیکی است.

همچنین این تحقیق می‌تواند نگرانی بی‌مورد افرادی را که واکسیناسیون را عامل ابتلا به اتیسم می‌دانند که البته هیچ دلیل علمی هم ندارند، برطرف سازد.

به گفته این محققان، عوامل زیست‌محیطی در ابتلای افراد به اختلال طیف اتیسم بسیار کمتر از عوامل ژنتیکی است. اما متاسفانه هنگام بررسی این بیماری توجه چندانی به ژنتیک افراد نمی‌شود و مردم و رسانه‌ها بیش از ژنتیک، عوامل زیست‌محیطی را مقصر می‌دانند.

این تحقیق، اولین بررسی گسترده‌ای است که تاریخچه پزشکی بیش از ۲ میلیون کودک از ۵ کشور جهان را ارزیابی کرده است. حداکثر سن این کودکان ۱۶ سال بوده است. از میان این کودکان کمی بیش از ۲۲ هزار نفر به اختلال طیف اتیسم مبتلا بودند.

بنابر داده‌های به دست آمده، ۸۰ درصد این کودکان بر اثر عوامل ژنتیکی، به این بیماری مبتلا شده بودند. درضمن، فقط ۱ درصد این خطر به وضعیت مادران هنگام بارداری مرتبط بود.

محققان سوئدی می‌گویند، اگرچه عوامل زیست‌محیطی موثر در ایجاد اتیسم را نباید کاملا نادیده گرفت، هنگام بررسی این بیماری و کنترل آن، باید توجه بسیاری به ژنتیک و ناهنجاری‌های ژنتیکی نشان داد.

 این بررسی کمک می‌کند که محققان با انجام دادن بررسی‌های ژنتیکی، علت اصلی اوتیسم را هدف قرار داده و از تولد کودک مبتلا به این اختلال پیشگیری کنند.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :