تناسب اندام و سلامتی
1397/12/14 09:40

خود مراقبتی

خودمراقبتی، گام اول سلامت است. گام اول سلامت، همین است که ما یاد بگیریم خودمان از خودمان مراقبت کنیم تا ۸۵ درصد از مراقبت هایی که به سلامت ما منجر می شود، محصول همین خودمراقبتی است؛ یعنی فعالیت هایی که با خانواده مان برای حفظ یا ارتقای سلامت مان، پیشگیری از ابتلای مان به بیماری، درمان بیماری مان یا کاهش عوارض انجام می دهیم. بین اعضای خانواده، معمولا مادران مهم ترین نقش مراقبتی را بر عهده دارند.

خودمراقبتی، عملی است که در آن، هر فردی از دانش، مهارت و توان خود به عنوان یک منبع استفاده می کند تا «به طی مستقل»، از سلامت خود مراقبت کند. منظور از «به طور مستقل»، تصمیم گیری درباره خود و با اتکا به خود است. البته این تصمیم گیری می تواند شامل مشورت و کسب کمک تخصصی یا غیر تخصصی از دیگران چه متخصص، چه غیرمتخصص) نیز باشد. اگر چه خودمراقبتی، فعالیتی است که مردم برای تامین، حفظ و ارتقای سلامت خود انجام می دهند؛ ولی گاهی این مراقبت به فرزندان، خانواده ، دوستان، همسایگان، هم محلی ها و همشهریان آنها نیز گسترش می یابد. به هر حال، در تعریف خودمراقبتی، پنج ویژگی زیر، مستتر است:

1.رفتاری است داوطلبانه ۲. فعالیتی است آموخته شده؛ ٣. حق و مسوولیتی است همگانی برای حفظ سلامت خود، خانواده و نزدیکان ۴. بخشی است از مراقبت های نوزادان، کودکان، نوجوانان و سالمندان؛ ۵. و بزرگسالانی که قادر به خودمراقبتی نیستند، نیازمند دریافت مراقبت های بهداشتی از ارایه دهندگان خدمات اجتماعی یا بهداشتی خواهند بود.

انواع خودمراقبتی را می توان در چهار گروه کلی زیر طبقه بندی کرد:

١. خودمراقبتی برای حفظ سلامت ۲. خودمراقبتی در ناخوشی های جزیی 3. خودمراقبتی در بیماری های مزمن ۴. خودمراقبتی در بیماری های حاد


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
خود مراقبتی  , خودمراقبتی  , سلامت دهان و دندان کودکان , سلامت روانی کودک , سلامتِ دهان و دندان کودک , اهمیت آهن در سلامت کودک  , سلامت کودک  , سلامت جنین , سلامت جسمانى و روانى کودک , سلامت کبد کودک , سلامت کلیه , اعداد طلایی سلامت , بشقاب سلامت , سلامتی , سلامت پوست , آبرسانی و سلامت مو  , شاخصهای سلامتی , سلامت قلب , سلامتی پوست کودک , سلامت و زیبایی پوست , سلامت بدن , سلامتی مو , سلامت مغز , افزایش سلامت گوارش کودکان , استحکام و سلامت لثه ها , سلامت لثه ها , سلامت استخوان , تامین سلامت روانی کودک , سلامت روانی کودک , سلامت روانی کودکان , سلامت روانی کودک و نوجوان , سلامت کودک و نوجوان , سلامت کودکان , سلامتی مو و ناخن , چرا مردان باید به سلامتشان بیشتر توجه کنند؟  , سلامت مردان , مراقبت های نوزادان , انواع خودمراقبتی  , خودمراقبتی برای حفظ سلامت  , خودمراقبتی در ناخوشی های جزیی  , خودمراقبتی در بیماری های مزمن , خودمراقبتی در بیماری های حاد ,