تناسب اندام و سلامتی
1398/12/17 11:35

مهمترین مهارت‌هایی که زوجین باید برای تشکیل زندگی مشترک یاد بگیرند، چیست؟

۱- آگاهی از خواسته‌های خود در زندگی مشترک: یکی از مهمترین موضوعاتی که دختر و پسر جوانی که برای ازدواج اعلام آمادگی می‌کنند باید بدانند چه انتظاراتی از همسر و زندگی مشترک خود دارند. آگاهی از موارد با اهمیتی که فرد نسبت به آنها حساس می‌باشد و تطابق تصورات فرد با زندگی واقعی می‌تواند کمک شایانی به موفقیت زوجین در زندگی مشترک بنماید.

۲- شیوه صحیح گوش دادن: این یک مثال قدیمی می‌باشد که افراد برای آنکه بتوانند گوینده‌ای خوب باشند باید بتوانند شنونده‌ای ماهر باشند. افرادی که به صحبت‌های طرف مقابل به شکل صحیح گوش نمی‌دهند و در رابطه خود دست به پیش داوری می‌زنند، نمی‌توانند احساسات و بیانی مطابق درک طرف مقابل داشته باشند. مهارت خوب گوش دادن واقعی به دلیل وجود موانعی چون: قضاوت کردن، رؤیا پردازی، ذهن خوانی و انتخاب گزینشی در بسیاری از زوجین بسیار کم دیده می‌شود. تمرین این مسئله که وقتی طرف مقابل در حال صحبت کردن است و پرسش در رابطه با مسائلی که در صحبت طرف مقابل است، می‌تواند برای درک و فهم مطالب به فرد کمک کند.

۳- #ابراز احساسات و بیان مسئله: زوجی که در بیان احساسات و مسئله مورد نظر خود مشکل دارند نمی‌توانند به رابطه موفقی دست یابند. برای آنکه فرد بتواند احساسات خود را بیان کند باید نسبت به احساس خود آگاهی داشته باشند و آن را بشناسند و سپس آن را به شکل شفاف و واضح به طرف مقابل خود انتقال دهد. این مهارت به زوجین کمک می‌کند تا از کشمکش‌های دائمی در زندگی بر سر مسائل مختلف بکاهند و مسائل خود را به شیوه‌ای منطقی با یکدیگر مطرح نمایند.
۴- مذاکره مناسب: مذاکره یکی از مهمترین مهارت در زندگی مشترک می‌باشد که توجه به نکات آن می‌تواند زمینه ساز یک ارتباط موفق شود. برای داشتن مذاکره مناسب و منطقی باید احساسات را از موضوع جدا کرد و افراد به جای پافشاری بر سر عقاید خود با انتخاب موضع انعطاف پذیری می‌توانند به موفقیت بیشتری دست یابند. باید توجه داشت در هر مذاکره‌ای تعارض امری طبیعی می‌باشد و زوجین در زمان بروز این تعارضات باید بر اعصاب خود مسلط بوده و از خشم و عصبانیت بپرهیزند. آموزش این مهارت باعث می‌شود تا زوجین بتوانند در مواقع مختلف به سرعت به نتیجه برسند.

منبع خبرگزاری مهر

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :