تناسب اندام و سلامتی
1398/08/04 11:32

راه‌های حفظ و تقویت حافظه در سالمندی

به یادگیری ادامه دهید
 مطالعه کنید، به یک گروه کتابخوانی بپیوندید، شطرنج‌بازی کنید، داستان زندگی‌تان را بنویسید، جدول کلمات متقاطع پرکنید، به یک کلاس آموزشی بروید، موسیقی یا هنر را دنبال کنید، برای باغچه‌تان یک طراحی جدید انجام دهید. 

از همه حس‌هایتان استفاده کنید
هرچه از حس‌های بیشتری برای یادگیری مطالب استفاده کنید، مغز شما بیشتر برای حفظ اطلاعات فعال خواهد شد. تلاش کنید همه حس‌هایتان را هنگامی که به حوزه‌ای ناآشنا وارد می‌شوید، فعال کنید. برای مثال، تلاش کنید عناصر ایجادکننده بو و رایحه را در غذای جدید در یک رستوران حدس بزنید. 

 خودتان را باور کنید
افرادی که اعتقاد دارند با افزایش سن دیگر کارکرد حافظه‌شان تحت‌کنترل آنها نیست، با احتمال کمتری برای حفظ و بهبود مهارت‌های مربوط به حافظه فعالیت خواهند کرد بنابراین با احتمال بیشتری دچار زوال شناختی خواهند شد.

در استفاده از مغزتان اقتصادی عمل کنید

اگر مجبور نباشید از انرژی ذهنی‌تان برای به یادآوردن جایی که کلیدهایتان را گذاشته‌اید یا زمان مهمانی تولد نوه‌تان، استفاده کنید، بر یادگیری و یادآوری مطالب جدید و مهم متمرکز شوید. 

فاصله بگذارید
تکرار کردن می‌تواند یکی از قوی‌ترین ابزارهای یادگیری باشد، به شرطی که با زمان‌بندی درستی انجام شود. باید فواصل مطالعه دوباره را به‌تدریج افزایش دهید، مثلا ابتدا آن را هر یک ساعت یکبار، بعد هر چند ساعت یکبار و بعد هر روز یکبار تکرار کنید.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :