گردشگری
1397/06/20 12:46

سهم ایران از گردشگری جهان فقط ۱٫۵ درصد است

سهم ایران از گردشگری جهانی

سازمان جهانی گردشگری  (UNWTO) هر سال گزارش های معتبری را در زمینه آمارهای گردشگری جهانی منتشر می کند. معمولا اساتید دانشگاه ها و مسئولان کشورها با تحلیل این آمارها روندهای پیشین خود را ارزیابی و برای آینده صنعت گردشگری کشورشان برنامه ریزی می کنند. نسخه جدید این گزارش ها در ماه آگوست امسال منتشر شد. بر اساس این آمارها، صنعت گردشگری ایران در بازه زمانی سال های ۲۰۱۶ – ۲۰۱۷، رشدی منفی داشته و در سال ۲۰۱۷ سهم کشورمان از گردشگری جهانی فقط ۱٫۵ درصد بوده است .

سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) جدیدترین گزارش های آماری خود درباره صنعت گردشگری در کشورهای مختلف را در ماه آگوست امسال منتشر کرد. بر اساس آمارها و اطلاعات موجود در این گزارش ها، در سال ۲۰۱۷ میلادی ۴ میلیون و ۸۶۷ هزار گردشگر به ایران سفر  کرده اند که این رقم در مقایسه با آمارهای سال گذشته (۴ میلیون ۹۴۲ هزار گردشگر) نشان دهنده رشد منفی ۱٫۵ درصدی گردشگری کشورمان در بازه زمانی ۲۰۱۶ – ۲۰۱۷ هستند.  در این گزارش ها، آمارهای سال ۲۰۱۰ ایران هم منتشر شده اند. بر همین اساس، در این سال، ۲ میلیون و ۹۳۸ هزار نفر به ایران سفر کردند و باعث ایجاد درآمدی ارزی حدود ۲ میلیارد و ۴۳۸ میلیون دلار در کشورمان شدند. درآمد ارزی گردشگری ایران در سال ۲۰۱۶ هم ۳ میلیارد و ۷۱۳ میلیون دلار اعلام شده است .

نکته جال توجه این آمارها، تفاوت آن ها در برخی زمینه ها با بعضی از آمارهای داخلی است. پیشتر مسئولین گردشگری کشور اعلام کرده بودند که میزان درآمد گردشگری ایران برای سال ۹۵ یا همان سال ۲۰۱۶ میلادی، حدود ۸ میلیارد دلار بوده است. این رقم از رقمی که در گزارش سازمان گردشگری جهانی اعلام شده است، حدود ۴۶ درصد کمتر است. طبق این آمارها گردشگری ایران در سال ۲۰۱۷ افت زیادی داشته است، این در حالیست که طبق پیش بینی های شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) ، تعداد گردشگران ورودی به ایران باید ۱۶ درصد افزایش می یافت و به حدود ۵ میلیون و ۵۱۳ هزار نفر می رسید. حال، این وظیفه تحلیل گران و کارشناسان است که با تحلیل این آمارها، به دنبال راه حلی برای بهبود گردشگری ایران بگردند .

سازمان جهانی گردشگری

ناگفته نماند که سازمان جهانی گردشگری یا همان UNWTO معتبرترین و پیشتازترین سازمان بین المللی مرتبط با صنعت گردشگری و سفر است. این سازمان در واقع یکی از زیر مجموعه های سازمان ملل متحد است و مقر اصلی اش در شهر مادرید اسپانیا قرار گرفته است. سازمان جهانی گردشگری اهداف مختلفی را دنبال می کند. هدف اصلی این سازمان رونق و توسعه گردشگری در سراسر جهان است. امروزه ۱۵۷ کشور جهان عضو این سازمان هستند و حدود ۵۰۰ نماینگی هم از بخش های خصوصی، آموزشی و … زیر مجموعه این سازمان هستند. آمارهای این سازمان، معتبرترین آمارهای گردشگری در جهان هستند که مورد استفاده موسسات تحقیقاتی، آموزشی و مسئولین کشورها قرار می گیرند .


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :