گردشگری
1397/06/18 11:42

ارتباط سفر کردن و افزایش طول عمر انسان

مسافرت دنیایی از تجربیات ریز و درشت، شگفت‌انگیز و البته جالب توجه را در اختیار افراد قرار می‌دهد، اما آیا می‌دانید سفر کردن باعث افزایش طول عمر انسان می‌شود؟

حتما در مورد امتیازات بی‌نظیر مسافرت  کردن چیزهایی می‌دانید. کسب تجربه و آشنایی با فرهنگ  و تاریخ ملل مختلف جهان شاید واضح‌ترین مثال در این زمینه باشد. اما به تازگی مشخص شده که سفر کردن چیزی بیشتر برای عرضه دارد که بیش از پیش زندگی شما را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد .

اگر هنوز در جستجوی بهانه‌ای برای توجیه علاقه دائمی خود به گشت و گذار و مسافرت کردن در نزد دوستان، همکاران یا اعضای خانواده‌تان هستید، نگران نباشید. چرا که نتایج آخرین تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که گذراندن تعطیلات  و اختصاص دادن زمانی برای گشت و گذار باعث افزایش طول عمر انسان می‌شود 

یافته‌های جدید نتیجه‌ی یکی از طولا‌نی‌ترین تحقیقات انجام شده که به مدت چهل سال و به همت دانشگاه  هلسینکی  انجام شده است. نتایج مبهوت‌کننده این مطالعه نشان داد افرادی که وقت بیشتری را به استراحت و گذراندن تعطیلات اختصاص می‌دهند، از طول عمر بیشتری برخوردارند. به عبارت ساده‌تر افرادی که اهل کار سخت هستند، با احتمال بیشتر مرگ در سنین جوانی مواجه هستند حدود ۳۷% .

برای نخستین بار این مطالعه در دهه‌ی ۱۹۷۰ و با بررسی ۱۲۰۰ نفر از افراد شاغلی آغاز شد که در خطر ابتلا به بیماری قلبی به دلیل اضافه وزن، فشار خون یا کلسترول بالا بودند. نتایج به دست آمده و تفاوت موجود بین کسانی که زمان مشخصی را به تعطیلات و گشت و گذار اختصاص می‌دادند با آن دسته که علاقه‌ای به سفر کردن نداشتند، بسیار واضح و حیرت‌انگیز بود. همچنین مشخص شد افرادی که قید مسافرت را می‌زنند، معمولا به کار بیشتر علاقه داشته و حتی کمتر می‌خوابیدند .

نتایج به دست آمده از این تحقیقات در کنفرانس «انجمن متخصصان قلب و عروق اروپا » (The European Society of Cardiology) که در شهر مونیخ  برگزار شد، به اطلاع عموم رسید. در این میان پرفسور «تیمو استرندبرگ » (Timo Strandberg) که هدایت این تیم تحقیقاتی را برعهده داشت، حتی گامی فراتر رفته و به پزشکان توصیه کرد که حتما سفر کردن و اختصاص دادن زمانی برای تعطیلات را برای بیمارانی که در خطر ابتلا به بیماری هستند، تجویز کنند. او تأکید کرد که این مسئله حتی از تغییر سبک زندگی فرد هم مهم‌تر است 

براین اساس به نظر می‌رسد داشتن یک سبک زندگی سالم به معنای سخت کار کردن و نداشتن وقتی برای استراحت و گذراندن تعطیلات نیست. پرفسور استرندبرگ در این رابطه می‌گوید :

 تعطیلات می‌تواند راهی مناسب برای تسکین استرس‌های زندگی روزمره باشد .

در همین راستا محققان متوجه شدند افرادی که از سوی پزشک معالج خود توصیه‌هایی سختگیرانه‌ای در زمینه کاهش وزن، درمان دارویی یا ترک سیگار دریافت کردند، بیشتر از کسانی که سبک زندگی خود را تغییر ندادند، در معرض خطر مرگ در سنین جوانی بودند. این مسئله ممکن است به خاطر تغییر سبک زندگی باشد که خود تا حدی استرس‌زا بوده و فرد را در تنگنا قرار می‌دهد .

به هر روی تحقیقات اخیر دست کم پاره‌ای از مزایای مسافرت کردن را به روشنی نشان داد. در این میان اثبات شد تجربه گشت و گذار بیش ازخرید  کردن باعث خوشحالی و رضایت خاطر افراد می‌شود. همچنین افراد مجرد علاقه‌مند به سیر و سفر در نزد دیگران جذاب‌تر ظاهر شده و حتی افراد جویای کار هم در دراز مدت شانس بهتری برای استخدام شدن دارند. با این حساب باید پرسید پس منتظر چه هستید؟ کوله‌بار خود را بسته و بار دیگر سفر کردن را از نو تجربه کنید 

نظر شما در مورد نتایج بدست آمده از این تحققات چیست؟ آیا اهل مسافرت و گشت و گذار هستید؟ یا یک زندگی روتین توأم با روزمرگی‌های جاری را به تجربه سفر کردن ترجیح می‌دهید؟ نظرات خود را با ما نیز در میان بگذارید .


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :