گردشگری
1397/06/17 14:42

کدام کشورها، آسیایی اروپایی هستند؟

کشورهای اروپایی آسیایی

کشورهایی که در بیش از یک قاره قرار گرفته اند با نام کشورهای ترانس کانتیننتال یا کشورهای اروپایی آسیایی شناخته شده هستند. گاهی به این آن ها کشورهای دو قاره ای نیز گفته می شود. تنها تعداد محدودی از کشورها دارای مرز مشترک قاره ای هستند. این کشورها بیشتر در قاره های آسیا و اروپا خط مرزی مشترک دارند. مرز مشترک بین آسیا و اروپا کاملا متداول است و چندین کنوانسیون قرن بیستم هنوز هم به خوبی به کار گرفته می شود. این کشورهای اروپایی آسیایی در نوع خود بی نظیر هستند چون در دو قاره با اقلیم و موقعیت جغرافیایی قرار دارند. قرار گرفتن در آسیا و اروپا باعث شده این کشورهای آسیایی اروپایی از ویژگی های فرهنگی و طبیعت هر دو قاره بهره مند شوند و با تلفیقی از این دو هویتی کاملا منحصر به فرد ایجاد نمایند .

این کنوانسیون موجب شد چند کشور خود را بیشتر در خاک آسیا و با بخش هایی در خاک اروپا بیابند. با وجود این ناهنجاری ها، فهرست کشورهایی که در بیش از یک قاره قرار دارند به این نکته پی برده اند بر اساس کنوانسیون قاره های آسیا و اروپا هر یک قاره ای کامل محسوب می شوند و شبه قاره یا جرئی از سرزمین های بزرگتری از قاره اوراسیا هستند .

روسیه کشوری پهناور در قاره های آسیا و اروپا

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا کشور پهناور روسیه  اروپایی است یا آسیایی قدمت این سوال با چندین دهه قدمت، هنوز پاسخ دقیقی ندارد! در حالی که کشور پهناور روسیه  از لحاظ تخصصی به سه چهارم آسیایی و یک چهار اروپایی تقسیم می شود، موقعیت جغرافیایی با توجه به جمعیت معکوس است؛ به این مفهوم که تنها یک چهارم در بخش آسیایی زندگی می کنند و باقی مردم روسیه در بخش اروپایی آن ساکن هستند! روسیه بزرگترین کشور دنیاست و همچنین بیشترین تنوع قومی، فرهنگی، زبانی و مذهبی را دارد .

کشور آسیایی اروپایی قزاقستان

قزاقستان  یا همان جمهوری شوری سابق، بزرگترین کشور محصور در خشکی و نهمین کشور بزرگ دنیا بشمار می رود. کشور آسیایی اروپایی قزاقستان به لطف منابع سرشار از نفت و گازی که دارد در از ثروتمندترین ملت های آسیای مرکزی محسوب می شود .

قزاقستان جاذبه های تاریخی قابل توجهی ندارد و در فهرست مقاصد سفر  و گردشگری  نیز جایی ندارد اما بازدید از آن خالی از لطف نیست. سفر یه قزاقستان برای مسافران ماجراجو و علاقه مند به سفر می تواند شگفت انگیز باشد .

آذربایجان کشوری در دو قاره ی آسیا و اروپا

تا سال ۱۹۹۱ آذربایجان  بخشی از جمهوری شوروی بود. این کشور آسیایی اروپایی سرزمین تضادهاست. آسمان خراش های درخشان باکو، پایتخت آذربایجان، به نظر می رسد که اندازه ی یک دنیا از روستاهای حومه ی شهر و دهکده های بی زمان که در مقابل کوه های قفقاز قرار دارند، جدا است. آذربایجان بر روی بستر دریای خزر که غنی از نفت است واقع شده و تولید مواد نفتی از صنایع اصلی می باشد. صنعت نفت از سال ۲۰۰۰ به بعد رشد چشم گیری در این کشور داشته و پر رونق است. آذربایجان را می توان جزو کشورهای اروپایی آسیایی محسوب نمود .

ترکیه

کشور همسایه ی ترکیه، از دور باز به عنوان محل تلاقی شرق و غرب شهرت داشته است. کشور زیبای ترکیه با برخورداری از چشم اندازهای عاشقانه و بناهای تاریخی محرکی برای سفر گردشگران است. قرن هاست که این کشور با زیبایی های بی بدیلش و حال و هوای مرموزی که دارد هر بازدید کننده ای را مسحور خود کرده است .

ترکیه ی دوست داشتنی کشوری است که در طول سال ها از تمام جهات مورد تاخت و تاز قرار گرفته و به همین علت دارای ترکیبی از فرهنگ های مختلف است. از دریای مدیترانه و خاورمیانه گرفته تا بالکان و آسیای مرکزی، همه و همه با هم تلفیق شده و به ترکیه ی امروزی بدل گشته اند .

قدمت تاریخی ترکیه را که کشوری واقع در دو قاره ی آسیا و اروپا است را می توانید در نوع معماری بناهای باشکوه و ارزشمند آن ببینید. کلیساهایی که در غارهای کاپادوکیا توسط مسیحیان بیزانس حفاری شده بودند و قصرهای لوکس پادشاهان عثمانی که تداعی گر سلطنت باشکوهشان است، همگی زیبایی این کشور آسیایی اروپایی را دو چندان کرده اند .

کشور آسیایی اروپایی گرجستان

گرجستان  پس از لغو ویزا  برای ایرانیان تبدیل به مقصد سفر پرطرفدار برای گردشگران ایرانی شد. رشد تورهای گردشگری به گرجستان در ۲ سال اخیر به طرز شگفت آوری چشم گیر بوده و به مقصد سفر رقیب ترکیه بدل گشته است. پس از اینکه گرجستان شوری سابق را پشت سر گذاشت، به سرعت شروع به توسعه ی پتانسیل ها و زیر ساخت های گردشگری نمود .

با مناظر زیبا و خیره کننده ی کوهستانی، کلیساهای تاریخی باشکوه، قلعه ها و مهم تر از همه هزینه ی سفر ارزان، گرجستان از کشورهای اروپایی آسیایی و مقصدی عالی برای سفر است. تفلیس مدرن که پایتخت گرجستان است، ترکیبی از معماری مدرن و کلاسیک با سبک آسیایی اروپایی می باشد و هر بازدید کننده ای را مسحور می سازد .

گرجستان کشوری است که با قرار گیری در دو قاره ی آسیا و اروپا نا گفته های زیادی دارد؛ مردم خونگرم، غذاهای خوشمزه، فرهنگ آسیایی اروپایی و جاذبه های تاریخی و طبیعی آن، همه و همه این کشور را به مقصد سفری عالی تبدیل کرده اند .

بنابراین ۵ کشور در دنیا وجود دارند که در دو قاره ی آسیا و اروپا قرار گرفته اند. این کشورها به ترتیب زیر می باشند :

روسیه

قزاقستان

آذربایجان

ترکیه

و گرجستان .

این کشورهای اروپایی آسیایی به خاطر موقعیت جغرافیایی خاصی که دارند از طبیعتی مسحور کننده و چشم اندازهای بی نظیری برخوردار می باشند. با توجه به اینکه مقاصد آسیایی اروپایی از کشورهای همسایه ی ایران بشمار می روند، در مقایسه با کشورهای دیگر می توانید سفری ارزان تر و در عین حال خاطره انگیز را به آنجا تجربه کنید. هر ساله تورهای گردشگری زیادی از ایران به مقاصد روسیه، ترکیه، گرجستان و آذربایجان برگزار می شوند و از محبوبیت خاصی برخوردارند .


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :